Дата и час: 20 Авг 2019, 16:41
Font Size

Простите истини

Re: Простите истини

Мнениеот Радостин Атанасов » 19 Дек 2011, 00:32

15" супертуитър не е равно на 8" супертуитър, по-голям е някак си.

И 23" широка лента не е равно на 12" широка лента, тя също е по-голяма :biggrin:

Нищо не е по-добро от 23" широка лента.

Я, и аз съм можел...
Great Sound
0899 867 140 ; 0879 857 140
http://greatsound.snimka.bg/
Радостин Атанасов
Audiomaster

Мнениеот Петър » 19 Дек 2011, 01:23

Радостин Атанасов написа:Нищо не е по-добро от 23" широка лента.

От коя 23" широка лента, бе Радо? :lol: :lol: :lol:
http://www.youtube.com/watch?v=4Z9WVZddH9w
Аватар
Петър

Мнениеот danny » 22 Май 2012, 19:28

Тази нощ се постави началото на едно такова терзание в мене.
Винаги съм бил фен на стабилния бас и липсата му ме е дразнела.
Тази нощ се събудих от огромен тътен и грохот, който идваше дълбоко от недрата на земята и в тоя момент си казах... уау... изчаках да минат няколко часа, надъних си системата, домъкнах една стара 18ка каса за още бас към мойте 12ки, но някак пак ми беше "празно". Тази нощ истински усетих мощта на земята и съвсем категорично мога да заявя че такава система не съм чул с такъв дълбок и мощен тътен. Това разби представата ми за бас, за достоверност и въобще за света...
Аватар
danny

Мнениеот Петър » 22 Май 2012, 23:03

Браво, Дани. Харесвам хората, които си извличат аудио поуки от всевъзможни ситуации, вместо да мрънкат и да охкат по форумите какво страшно земетресение било имало :)
Да ти кажа честно, аз дори леко се притеснявам че четири броя 23" бас говорители няма да ми стигнат да докарам енергийното въздействие на определени събития от реалния свят. Примерно тътена, който си усетил, е с най-високо енергийно съдържание далеч под звуковия диапазон, а това нещо за да се пресъздаде от система, е необходимо говорителите да имат стабилно поведение при високи нива дори под 10-12Hz.........сещай се как се постига това :D :D Да не говорим, че на живо този тънен идва от изключително голяма площ, докато звуковъзпроизвеждащите системи имат площ на излъчвателите едва няколко стотин/хиляди кв. см. - абсолютно недостатъчно за реалистично пресъздаване на такива събития.
И въпреки всичко това, аз съм привърженик на концепцията, при която дори басът да е недостатъчен, той не трябва да може да се идентифицира като "бас", а да се чува само звукът на възпроизвежданият оригинален звукоизточник, а това става само когато нискочестотната секция е интегрирана безупречно към широколентовия говорител.
Междудругото ако си присъствал на сериозна експлозия на живо, то вече ще знаеш колко назад са аудио хората в усилията си да наподобят реалността със купчините си електро-механичен чаркуляк, наречен аудио-система. Най-вече по отношение на енергията и скоростта, с която тя минава през динамичния диапазон.
Като стана дума за бас, според мен е по-трудно да се възпроизведе коректно високия бас, отколкото ниския, но това е обект на много дълга тема...
Другото нещо, което се възпроизвежда изключително трудно е звукът от падащ снежен блок върху дебела и неотъпкана снежна покривка (особено когато при допира двете повърхности са успоредни) - при такъв тип "удар" има една изключителна плътност, много меко и пухкаво звучаща плътност, която системите или не я възпроизвеждат изобщо, или я докарват като звук от потупване на твърди възглавници една в друга :) Абе трагедията е голяма :D
Аватар
Петър

Мнениеот Петър » 21 Сеп 2012, 16:02

Ако даден говорител не може да работи както трябва с еднотактен триоден усилвател, то този говорител не е нищо друго, освен купчина от изразразходвани/изхабени материали.
Аватар
Петър

Мнениеот ynopum » 24 Ное 2012, 22:48

Петър написа:Както си слушаш стерео системата, изключи единия канал ...

Именно! Моното е много по-прецизен метод за сравнение, отколкото стереото. Просто така изключвате тази част от мозъка, която създава обемното възприятие и остава да оценявате само качеството на въпроизвеждането. Обемността и съответно стереоефекта се създава само от "създателите на музиката" (за съжаление, и от помещението). Не е работа на никоя колона да се меси там.
Аз бих препоръчал не изключването на един от каналите, а пускането да еднакъв сигнал на двете тела (най-просто моно). Тогава не трябва да усещате никакво пространство, освен стаята в която се намирате.
Можете да се поразходите малко, да се въртите с гръб.

Също като съвет: ако нямате никакъв критерий (примерно в магазина си избирате тонколони) - не се подлъгвайте като ви пускат някаква електронна, синтезаторна, дискотечна или както я наречете - музика, която не излиза от реални инструменти. Няма да се впускам в обяснения защо. Искайте да ви пуснат нещо с много инструменти едновременно. На тази система, на която можете да "разделите" повече интрументи при едновременното им свирене, трябва да се спрете. Клокото повече инструменти свирят едновременно на пълна сила, толкова по-трудно става за системата. Някой хард-рок пасажи (независимо дали ви харесва този стил) могат лесно да разкрият недъзите на тонколоните (даже и усилвателя), особено ако успеете да ги пуснете моно. Най-малко като съвет - не взимайте тонколони, на които не можете да разделите бас-китарата от барабаните. Ако не чувате едното от двете, или чувате нещо средно, наречено просто "бас" - то това не е хич хубав бас. Това е адски типично за фазоинверторните тела с малък бас-говорител. Ако в такива ударни моменти има и вокал се опитайте при повторно слушане да следите само него (да изключите мисловно инструментите) и да видите дали се "дъни". Дъненето е просто да кажем нещо "да не ви кефят" гласовете в силните пасажи. Не слушайте какво ви навива "магазинера". После вие ще си слушате колоните - не той. Пак повтарям - никаква "синтезирана музика" при избора на тонколони, дори това да е музиката, която после ще слушате на тях. Пуснете някой джангър с поне две китари, бас-китара, барабани и вокал, не при слабо усилване, а при сила на звука която предизвиква желание да го намалите - на по-добрата колона тези фрагменти звучат по-ясно, отколкото на по-лошата. Ако в магазина ви кажат, че не могат да пуснат моно, просто нека да врътнат баланса както е казал Петър. При стерео програма и две "радиоточки" могат да извадят звук с прекрасна пространствена картина - просто няма да е верен :cool:
ynopum

Предишна

Назад към Кътчето на Хараланов