Дата и час: 15 Окт 2019, 23:59
Font Size

въпрос за филтри на TANNOY

екрани, хорни, предавателни линии-TL

въпрос за филтри на TANNOY

Мнениеот reel_to_reel » 06 Дек 2011, 16:32

Искам да попитам някой от по-знаещите, какво представлява бобината на ВЧ драйвер? Защо има няколко извода? Това някакъв вид L-pad ли е?
reel_to_reel

Re: въпрос за филтри на TANNOY

Мнениеот reel_to_reel » 07 Дек 2011, 10:52

:eek: Никой ли не знае? Вижте питането ми не е просто от любопитство. Занимавам се с един проект на двулентова колона, при която разликата в SPL-а на говорителите е от порядъка на 20dB. В случая ползвам класически L-pad с резистори, но с тях губя част от ВЧ спектър на драйвера и затова търся някое по екзотично решение. Обърнах целия нет за да търся информация за гореспоменатата бобина от старите схеми на TANNOY, но освен милихенрите и омовете на отделните секции друго не успях да открия.Всякаква помощ ще ми е от полза. Благодаря предварително :wink:

П.П. Подобно схемно решение намерих и при Volti Audio, но за съжаление освен снимка друга информация просто липсва. :twisted:
reel_to_reel

Мнениеот entusiast » 07 Дек 2011, 17:30

На мен ми се струва,че е звуков автотрансформатор,чиято цел е да създаде необходимото затихване за ВЧ,без да се налага промяна на стойностите на самия ВЧ филтър.
entusiast

Мнениеот Crossblade » 07 Дек 2011, 18:44

Активен crossover и отделни стъпала.
Crossblade

Мнениеот Радостин Атанасов » 08 Дек 2011, 01:06

Хмм, с такова чудо съм се сблъсквал на живо, вече ми се размиха в спомените как точно действаха двата "въртока", а тогава доста дълбах по темата. Затихването на туитера като ниво се осъществява с второто звено, което си е регулируем резисторен делител. А на първото не случайно пише - tweeter energy, поради екзотичното свързване на този един вид автотрансформатор. Като имам малко по-свободно време, ще пиша повече, до 15-и обаче съм плътно зает.
Great Sound
0899 867 140 ; 0879 857 140
http://greatsound.snimka.bg/
Радостин Атанасов
Audiomaster

Мнениеот reel_to_reel » 08 Дек 2011, 08:50

И на мен ми прилича на автотрасформатор, но тук е дадено, че входа му е включен в един от изходите и масите също са общи!?!
РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп. РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп.
Не трябва ли първичната и вторичната да се свързват само идуктивно?
Радо наистина затихването идва от второто звено и е от порядъка на 5-6dB. Явно тяхните драйвери са с по-малка разлика в SPL-а.
РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп. РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп.
И все пак остава въпроса за първото звено, какво е и как работи?
reel_to_reel

Мнениеот entusiast » 08 Дек 2011, 09:23

При автотрансформатора няма първична и вторична намотки,както и галванично разделяне.В този случай,мисля че играе ролята на трансформаторен контрол на усилването(TVC),изпулнено с автотраф,заради по-малките размери и по-ниски изисквания към изработката.Това в сравнение с нормален трансформатор с първична и вторична.
Автотрансформаторът в този случай, може да се разглежда като конвенционален траф,на който са замасени краищата на първичната и вторичната намотки ;)
entusiast

Мнениеот reel_to_reel » 08 Дек 2011, 09:57

Благодаря за отговора, но ако не е прекалено нахално дай малко повече инфо за тах :wink:, конструкция(въздушна междина?), изчисления, и т.н., абе някаква отправна точка за начало на реализация.

П.П. Наясно съм, че скачам в дълбокия сняг. Наясно съм и, че изчисленията само ще ме ориентират, а донастройките ще се правят на слух......абе ще падне голямо навиване и развиване, веселба :yahoo:
reel_to_reel

Мнениеот entusiast » 08 Дек 2011, 13:52

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0% ... 0%BE%D1%80

За разчета на автотрансформатора като ядро,бр.навивки и дебелина на проводника,има доста таблици и материали из нета.
Според мен,ако има начин - разкарай го от филтъра на ОТ.Иначе,за филтри на които и да било ОТ,Радо би могъл да даде най-добрите съвети и препоръки.
entusiast

Мнениеот reel_to_reel » 08 Дек 2011, 15:21

O'K разбрах! :wink: Благодаря за помощта.
reel_to_reel

Назад към Екзотични акустични оформления