Дата и час: 08 Дек 2019, 22:42
Font Size

Hi-Fi Expo 2012 – Впечатления и заключения

Hi-Fi Expo 2012 – Впечатления и заключения

Мнениеот Петър » 28 Ное 2012, 23:39

Този път отидох за да слушам много внимателно. Да проверя отново кой звуков дефект от каква специфична техническа причина се поражда. И през трите дена обикалях доста по стаите, особено последния (неделя) рано сутрин, когато още нямаше посетители и можеше да се слуша много спокойно, както и 2-3 часа преди изложителите да започнат с прибирането на техниката.

Най-важният извод който си направих (за пореден път) беше, че хората, които наистина могат да определят правилно кое как звучи, са абсолютно малцинство. Да ме прощават някои хайфисти-разбирачи, ама да кажат, че колони, които свирят като голям кашон с монтирани говорители в него и които възпроизвеждат мъжки глас със силно изразено носово/хремаво намучаване, че били звучели много естествено и триизмерно, не е нищо повече от признак на пълна липса на координация между слуховите органи и централната нервна система. Това е положението. Това, че някои хора не обръщат никакво внимание на силно и неприятно оцветеното вокално възпроизвеждане за жалост е факт. От всички, които пишат по бг аудио форумите, може да се вярва в преценката на едва няколко човека. Всяко друго мнение трябва да се подминава рязко с 300. По едно време влязохме с един приятел-Асенчо (който не се изживява като разбирач хайфист, но има много силно развито чувство за откриване и анализиране на звукови нередности) в една от стаите, където преди това ми бяха казали че се било чувало много добре. Тъкмо се въртеше една много експресивна чело сюита – нещо много трудно за възпроизвеждане без дефекти. Ами какво да кажа – пълен смех – плъзгането на лъка по струните на челото се чуваше като някакво малко и тънко бръждящо станиолче във въздуха (по точно две бръждящи станиолчета – едно отляво и едно отдясно, все едно мембраните на вч говорителите са скъсани и се веят), дървения корпус на инструмента все едно го нямаше изобщо, да не говорим за обем, телесност и пълнокръвност на тона – абсолютна трагедия. "Хайфистите" в стаята обаче много се изкефиха :biggrin: ; аз само се плеснах по челото и излязох, че това бръждене просто не се търпеше – кво да се прави – това е живота. Същите тези "хайфисти" после тръбят по форумите, че аудиото било въпрос на вкус, непропускайки да споменат, че те имали "правилен/добър вкус". Ами не мерси – предпочитам възпроизведения звук да не се различава от този на истинските инструменти, и системата да ги пресъздава така, както си звучат на живо. Тоест системата да няма свой собствен вкус, който да се наслагва в еднакво голяма степен върху всички записи, които се пуснат на тази система. Да не се бърка неоцветена система със стерилно звучаща система – много малко хора правят разликата между двете! :blink: И да – една от многото предпоставки е да има равна амплитудно-честотна характеристика. Който иска да си се кефи на системи с 15-20 децибела пикове на някои честоти – да си им се кефи колкто си иска, ама не да ми надува главата колко "вярно и хай-ендски" било свирело :D . Другото, което ни направи впечатление с Асенчо, е че на много малко хора им направи впечатление, как едни колони, с едни неконвенционални излъчватели, възпроизвеждаха вокалите все едно човекът е вкаран във вертикално разположен бетонен ковчег (облицован с ламарина отвътре), със завъртяна глава наобратно (с гръб към слушателя) – усещането беше за затворен вътре в излъчвателите, непотичащ напред звук, с яко напърчена, механично и твърдо звучаща висока среда, без истински високи честоти. Нарочно останахме 20-тина минути в стаята да видим кой как реагира ще на звука/данданията. Накрая главите ни станаха меки от плющящото бетонено-метално звучене и се изнесохме рязко с високо повдигнати вежди от учудване как може нещо да звучи толкова лошо. А беше една от най-скъпите системи, не че това има особено значение де – тук коментирам звук, а не цени. Също така забелязах, че някои от изложителите с всяка изминала година отбелязват прогрес по отношение на настройката на системите си. Едни колони с много говорители, когато ги слушах пак в същата стая през 2010-та, си спомням че не изтраях да ги слушам повече от 3 секунди (не преувеличавам), сега бяха оптимално ориентирани, така че да имат фокус на мястото, където беше дивана. Браво на този, който е настроил ъгъла на завъртане. Това показва, че уменията на човек да си настрои техниката са по-важни за крайният звуков резултат, отколкото самата техника. На едно-две места изложителките малко ме разсеяха и докато бяха в стаите много не можах да се съсредоточа върху звука :) , особено на горния етаж, където момичето беше колкото симпатично - толкова и омъжено :lol: ,ама после се върнах пак като ги нямаше, този път за да слушам.

В еда друга стая се учудих как една система успя да направи така, че музика, която принципно е бърза, забавна и енергична, да звучи скучно, дори заспало, със способност да препуска из динамичния диапазон колкото класиралият се на второ място охлюв в състезанието по надбягвания с току-що ояли се до пресищане полусънливи затлъстели охлюви :lol: . Все едно някой беше натрупал няколко дебели килима върху динамичния диапазон и го беше натиснал до степен, при която динамичните градации вместо да пробият дупка в натрупаните отгоре килими, те се пробват да ги повдигнат, но поради недостиг на мускулни влакна, енергия и скорост – вместо дупка се получава едно леко изпъкнало и загладено хълмче в средата на килима, заглаждащо динамиката и правещо звукът да е от типа "полегнала е Тодорка". По скоро звучеше като звуков опит, отколкото като звуков резултат. Е, на някои хора им хареса много де. Предполагам, че никога не са слушали музика наживо...

Запознах се с още интересни аудио личности, едни от които бяха момчетата изложители от RT audio design – оказаха се и много приятни хора в личностен аспект. С другите изложители се познаваме отдавна и всички бяха много любезни с мен и ми угаждаха на всякакви прищявки за слушане на различна музика и сравняване на компоненти, с единствено изключение на една стая на втория етаж, където изложителят с мустака не се стърпя да ме попита да не би да имало берилиеви стружки по игличката на една доза, в която си бях втренчил погледа отблизо, докато работеше грамофона (в интерес на истината по игличката наистина имаше насъбрани немалко текстилни влакна). Явно още си спомняше какво му бях казал преди две години, когато ме попита какво мисля за звукът на едни колони, които демонстрираше тогава. Не разбирам защо някой пита за мнения, когато не може да носи на никаква критика. Какво да се прави – аз пък лоши чувства нямам – тази година системата му звучеше много по-добре от тогава. Срещнах се с адски много аудио познати и си полафихме хубаво. Не малък процент от тях са участници в бг аудио форумите. Срещнах се и с десетина човека от бгаудиоклуб, които не бях срещал наживо – все приятни хора. Някои от тях даже ме познаваха без да сме се запознавали преди това, но да не се откланям от аудио тематиката.

За милион и първи път се убеждавам колко мега важно е човек да разполага с естествено звучащо помещение (добър баланс на коефициента на поглъщане по целия честотен спектър) от гледна точка на акустичните му свойства. И най-вече липсата на големи мембранни резонатори (гипскартонени стени). Също така нищо не може да компенсира малкото по размер помещение – колкото и да се третира – мозъкът веднага разпознава че се намира в малко затворено пространство. За звукът на системите мога да коментирам още много, обаче ме мързи да пиша повече.
В продължение на 5 дни не си бях слушал системата и когато си я пуснах, след всички тези приключения на експото, чувството, което изпитах в първия момент беше, че все едно съм се прибрал вкъщи след продължително 5-годишно скитане по прериите и пустините. Та това бяха накратко впечатленията ми от тазгодишното експо. Чао :)
http://www.youtube.com/watch?v=4Z9WVZddH9w
Аватар
Петър

Re: Hi-Fi Expo 2012 – Впечатления и заключения

Мнениеот entusiast » 30 Ное 2012, 20:23

Готино ревю,но обикновено си по-конкретен.Този път няма марки,няма нищо :)
entusiast

Мнениеот Петър » 01 Дек 2012, 19:34

Да, това е така и има причина да не споменавам марки и модели. Причината е, че целта на постът ми не е да оплюя това, което беше показано на изложението, а да си съхраня в личния ми онлайн архив впечатленията ми по отношение слуховите възприятия на голяма част от хайфистите, които посетиха това изложение. И това впечатление е, че много хора казват на звук с груби дефекти че бил супер-дупер-неземен.
Пуснах копие от горния пост в клуба и там веднага заподскачаха – бил съм хейтър, бил съм не знам си какъв и т.н. Принципно няма лошо в това някой да използва каквито си поиска епитети за мен, всеки си има право на мнение, а аз пък не се засягам ни най-малко, още повече се интересувам от мнението за мен единствено на хора, които са постигнали сериозен звук в слушателските им помещения. Другите, особено дървените философи например като симонката (да не се бърка със Симон от Пловдив!!)да си лаят колкото си искат - нито имат добър звук, а някои от тях нито системи. По реакциите на хората към моя пост обаче си направих (по скоро затвърдих) и още един извод – че хората приемат аудио критиката като едва ли не проявен негативизъм лично към хората, които са демонстрирали недобрия звук. Трябвало да се гледат само положителните страни. ОК, частично съм съгласен с това. Да обаче, когато човек не се старае да коригира аудио грешките (тоест да прояви целенасочена критика за да открие тези грешки) тогава той слага прът в колелото на аудио прогреса и тъпче само на едно място, или в малко по-добрия случай – обикаля в тесен кръг. Мнозинството не е свикнало да критикува поради някаква причина и затова хората, на които аудио критиката им е чужда, реагират първосигнално и веднага подскачат като видят такава. Изключително тъпо от моя гледна точка. Привеждам пример. През последните години съм гостувал на страшно много хора, които са ме викали да им чуя системите. На тези, които носят на критика (не повече от 10% от тях) съм им казвал всичко от-до, което не ми е харесало в звука на системите им. И след това каот им помогна да си разположат колоните правилно в стаите им и не могат да повярват от къде излиза този звук, при условие, че не сме променяли нищо по апаратурата. Тоест за да го има звуковото подобрение, първо благодарение на критиката се установяват звуковите нересности, а после следва и тяхното свеждане до минимум. Тоест звукът става по-добър, благодарение на "оплюването" и "хейтването" му! :lol: :lol: Това хората масово не го разбират, но естествено не им се сърдя – просто избягвам да общувам с тях.
Обратно към темата. Много от компонентите, които бяха показани на това изложение съм ги слушал и сравнявал на други места и някои от тях са ми харесвали доста, най-вече в категорията аналогови и цифрови източници.По отношение на цените - бих дал с удоволствие 12000 евра за референтен клас доза, но пък за сметка на това дори да разполагам с неограничени финансови запаси - няма какви колони да купя, които да свирят както трябва.По няккави причини индустрията не предлага озвучителни тела, при това в какъвто и да е ценови клас, които да стават по моите критерии, тоест да звучат много подобно на живата музика, така че за да имам този звук, съм принуден да го постигна със собствени усилия и рисърч. В някои от стаите ми харесаха определени аспекти на звука, примерно по отношение на кохерентността на звука, абстрахирайки се от останалите аспекти, ми харесаха стаите, в които работеха озвучителни тела с широколентови говорители – Sonido и Etheraudio. По отношение специално на този аспект, останалите системи звучаха много разфокусирано с липса на артикулация.
Аватар
Петър

Мнениеот dzwer » 10 Яну 2013, 13:43

Ще си позволя няколко коментара, ако сметнете за добре - махнете мнението ми, няма да се разсърдя :)
Слушам на посредствени източници на звук(източник, усилвател и ОТ), но не ми пречи да се радвам на чуждите истински добре звучащи системи. А и всеки човек си е една индивидуалност и на едни дадени неща им звучат добре - за други същите неща ще им звучат не толкова добре...

Това са моите забележки относно експото:
1. Стаите на тоя хотел НЕ стават за такова изложение - всяка година се убеждавам в това.
2. Изложителите гледаха да наблъскат колкото може повече техника и съответно почти нямаше система която да свири наистина добре, да разгърне потенциала си, въпреки кошмарните(поне за мен) цени...
3. Самото разположение на изложителите въобще не беше съобразено с това какъв тип системи предлагат - не може в едната стая да е кино оборудване, дето тресе стените чак от вибрации, а в съседната да е изложена система от хорни с лампов усилвател... Познайте колко се чуваха тия хорни...
4. Изложителите с малко техника в стаята някак си не бяха се постарали достатъчно оптимално да разположат озвучителните тела и повече се наблягаше на обстоятелството да влязат повече хора наведнъж...

От хорните ми харесаха ето тези:
http://vilneraudio.com/bg/product/aero-horn
В комбинация с тези усилватели:
http://vilneraudio.com/bg/product/aero-amplifier
В края на единия ден останах насаме с дизайнера на Вилнер и ги слушахме за около 40 минути.
Човека ми каза, че албума Кукер на Балкански е пипнат от Аспарух(мисля беше) от ЕтерАудио и на хорните звучеше страшно добре. Следващия албум на Балкански е бил сглобяван в щатите и тия хорни звучаха като радиоточка с него... Говорителите са Етер-и, специално разработени за Вилнер и определено нямат равна АЧХ. И какво излиза - купуваш си система от усилватели и хорни за близо 40 000лв. мисля беше цената на комплекта и можеш да слушаш само определени записи... Отделно ми пусна някакви акустични записи от концерти - там наистина пак звучаха много добре.
Повече ми харесаха от хорните(големите и малките) в стаята на ЕтерАудио, при едни и същи записи.

От нормалните да го наречем озвучителни тела ми харесаха ето тези:
http://www.homecinema-bg.com/userfiles/ ... ery_68.jpg
http://www.homecinema-bg.com/product/93/pmc-eb-1.html
Определено не им трябва събуфър :)
Звука беше масивен и дълбок, точно както го харесвам аз. Колко е бил верен - не знам, а и не ме интересува, щом са ме впечатлили като звук и то спрямо много по-скъпи озвучителни тела.
Всъщност това са ОТ които ми харесаха най-много като звук, а бяха захранени от някакъв ресийвър Денон(ако не бъркам) и източника на сигнала беше flac файлове от УСБ флашка...

Имаше и разни причудливи разработки за още повече пари, но някак си не успяха да ме грабнат със звук - основно им липсваше възпроизвеждането на най-ниските тонове.
Nothing moves you like a hydropneumatic Citroen...
dzwer

Мнениеот pentode » 10 Яну 2013, 23:56

На мен хорните на Етер аудио ми звучаха по следния начин- ниските честоти, не толкова ниски с много резонанси (кутийно звучене) в този обхват.Усеща ше се гребенчатия импедансен характер на хорната, средите бяха мътни и много компресирани.. с големи изкривявания, високите бяха чисти , но по-силни от другите честоти. т.е. бяха "извън "картината.Като цяло колоните бяха с доста ниска чувствителност.
pentode

Мнениеот Петър » 11 Яну 2013, 20:09

dzwer написа:Ще си позволя няколко коментара, ако сметнете за добре - махнете мнението ми, няма да се разсърдя :)

В този раздел мненията на участниците не се модерират и не се трият. Тук е мястото, където всеки може да сподели вижданията си, независимо какви са те, без да се притеснява, че някой ще модерира написаното, както става във всички бг форуми (с изключение на аудиоплатинум!), където част от администраторите/модераторите имат търговски интереси от това, някои истини да не видят бял свят. Примерно ако погледнеш в другите теми, там където не съм съгласен с мнението на някой, излагам съответните контрааргументи, насочени към съдържанието на коментарите му, а ако той пък в последствие не е съгласен с мен, тогава той излага още аргументи срещу моите и т.н.. По този начин се получава продуктивна дискусия по предмета на темата и разминаванията в гледните точки не прерастват в личностен конфликт, защото касаят не личностните качества на дискутиращите, а обектът, който се дискутира в дадената тема. Така че всеки е свободен да пише каквото му идва отвътре, може да критикува и споделя на воля без никакви притеснения.
Аватар
Петър

Назад към Кътчето на Хараланов