Дата и час: 08 Дек 2019, 22:41
Font Size

Да се впечатлиш от купчина конска тор!

Да се впечатлиш от купчина конска тор!

Мнениеот Петър » 26 Юни 2012, 00:01

Миналата седмица един аудио-познат ми се обади по телефона да ми каже, че е останал зашеметен от звуковия обем на една система. Системата, която той чу, я слушах миналата пролет и много добре си спомням по какъв начин тази система пресъздаваше музиката. Системата е леко специфична. Спецификата не идва от типът на компонентите й, а от това че озвучителните тела са разположени в приблизително 70кв.м. помещение и са отдалечени на около 6 метра от дивана (колоните не са малки). Та днес моя човек ентусиазирано ми сподели, че досега не е чувал толкова обемен звук и че мечтае да постигне този звуков обем и в неговата всекидневна. Причината да се излюпи този пост на бял свят, е че аз не само че не останах впечтлен докато слушах, ами определих звуковата картина като напълно изкуствена. Сега някой ще си каже наум „е как тоя палячо е разбрал дали звуковата картина е вярна или не, при положение че никой не знае какво точно има на записа?”. Много лесно. Първото, което ми направи впечатление, е че изобщо не се усети атмосферата на записа (която си се усеща много ясно при добра система, разположена в акустично третирано помещение, или пък на слушалки, въпреки че там всичко е фалшиво, освен ако не се слушат записи, правени с дъми хед). Второто, което ми направи впечатление (на малко по-късен етап) е, че всички записи ми звучат много еднакво като атмосфера. Това е безпрецедентно доказателство за некоректно пресъздаване на оригиналното музикално събитие, защото единственото сигурно нещо в аудиото е, че всички записи трябва да звучат много различно един от друг, а добрата система е тази, която разкрива в максимална степен тези разлики. Тази система пресъздаваше всичко с една и съща атмосфера – атмосферата на голямата стая, което няма нищо общо с оригиналната акустична обстановка, в която са правени записите – невероятно фалшив звуков обем. Разбира се това не пречи на някой да се впечатли от това еднообразно звуково пресъздаване и да тръби на навсякъде, че това е Звукът, но извода е, че човек не трябва да вярва на преценката на случайни хора, просто защото такава преценка е крайно подвеждаща и затова единственият вариант за правилна преценка е да си замъкне ушите със себе си и да провери сам как стоят нещата (говоря за себе си и още двама-трима човека, които знаят какво, как и защо да слушат, докато слушат, защото болшинството занимаващи се с аудио хора нямат никаква представа и вътрешно усещане за правилно-неправилно, което разбира се не им пречи да се изказват, ръсейки заблуди наоколо!). Междудругото точно тази липса на правилна преценка е виновник за лошият звук в слушателските помещения на хората, които са дали много пари и са си купили висок клас компоненти, които по принцип си пасват добре един с друг.
http://www.youtube.com/watch?v=4Z9WVZddH9w
Аватар
Петър

Назад към Кътчето на Хараланов