Дата и час: 17 Сеп 2019, 08:54
Font Size

Atelier Rullit – какъв е звукът в реалността

Re: Atelier Rullit – какъв е звукът в реалността

Мнениеот alexandar888 » 06 Юли 2012, 18:28

Радостин Атанасов написа:АЧХ на Рулитския широколентов

МУХАХА от 2kHz на горе, все едно гледам китайски бас, ма той поне има бас... :lol:
"Нашата мъдрост е следствие от нашия опит. Нашият опит е следствие от нашата глупост."
Усилвател с германиеви транзистори, направен по съвременна схема
Моите неща: https://sites.google.com/site/hifiaudiobg/foto-galeria
alexandar888

Мнениеот Радостин Атанасов » 07 Юли 2012, 02:13

Петър написа:
Радостин Атанасов написа:...ще...

Ми па дано доживеем до тогава :lol: :lol:

Петре, знам, че нямаш търпение и твоите да направя, ама не давай зор по този начин. Нали сам видя, като ми гостува, колко е „лесно” да се направи качествен широколентов.
Като пратя на Иво говорителите, ще пусна и снимките, и поясненията.
Great Sound
0899 867 140 ; 0879 857 140
http://greatsound.snimka.bg/
Радостин Атанасов
Audiomaster

Мнениеот Радостин Атанасов » 13 Авг 2012, 01:13

Малко развитие по темата модифициране на рулитските широколентови.

След доста работа, преправяния, донапасвания и донастройки, те са готови. Първоначално им бе сменена магнитната система с друга, с централен лят алнико магнит, с медна капачка на ЦПН. По този начин исках да увелича нивото на високите, а и субективно се усещаше по-високо общото ниво, което впоследствие се оказа, че е илюзорно, точно поради повдигнатото ниво на високите. Малко снимков материал на работата ми:

-новите звуковите бобини, поставени за съпоставка до Рулитската, двете вдясно са моите:

РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп. РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп.

- сравняване на масата на двете нови бобини:
РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп. РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп. РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп. РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп.

ясно се вижда колко е малка разликата между двете.

- всяка звукова бобина е навита двустранно на здрава основа от специална целулоза, с един особен вид термолак, който след изпичане става освен здрав, също много лек. С тези мерки се цели подобряване на определни важни технически характеристики, като напр. намаляване на междуредовия паразитен капацитет, с което се подобрява АЧХ в средно-високочестотния диапазон, освен това се подобряват охлаждането, трансфера на енергия и още куп други, това рядко се прави в домашните високоговорители, но често се практикува в качествените професионални, разбира се, навити на здрави термоустойчиви материали:

РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп. РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп. РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп. РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп.

Вече споменах, че първоначално магнитната с-ма я бях сменил с друга с централен алнико магнит с медна капачка на ЦПН. Алнико магнитите, предназначени за магнитни с-ми с централно разположен магнит се правят от по-високоенергийни сплави и с по-малък обем на магнита постигат необходимия магнитен поток в процепа на системата. За да има все пак добра визия, я боядисах с един нов за мен хамершлак на спрей, който като визия е страхотен, но като съхнене хич го няма, горкия, явно си иска термосушене, което в случая е неприемливо. Ето я и самата нея:

а тук ясно си личи отпечатък от малко парче тинол на дъното на магнитната система, при това след няколкодневно съхнене на въздух - е, вече казах, че боята си е бавничка, стои си мека и то при тези жеги:

А на следващата снимка отляво са сегментите от гофъра, които Рулит е поставил, до новите от мен, които са по-леки, вярно и по-рехави, но рулитските пропускат въздух, не са обработени, а не трябва да е така. Моите след завършване на сглобяването на високоговорителите претърпяха импрегниране:

Мембраните, с монтирани балсови оребрения, за заздравяване на меките огъващи се телефункенски конуси, за повдигане в по-високия честотен обхват на cone breakup-а - един вид за постигане на подобри, реални среди:

Ето ги сглобените високоговорители с новите си магнитни системи:

Както вече писах, с тях се получи проблем, звуковата бобина при по-големи нива се удряше в разширението на ЦПН, просто тази магнитна система е предвидена за звукова бобина с височина на намотката 6 мм, а моята е 8. Наложи се да направя нови проби с неговите си магнитни системи:

, които за мое голямо учудване се оказаха напълно успешни - не само, че не се усещаше никаква липса на високи честоти с магнитната система без медната капачка, но и средите звучаха доста по-благо, натурално, едно такова аналогово. Това последното съм го установил отдавна, но понеже искам да има всичко в един нормален качествен високоговорител, винаги съм държал повече на магнитните системи с медни капачки.

Наложи се също така допълнителна обработка на окачванията, горно и долно, за редуциране на хода на мембраната, за допълнително демпфане на гофрите, за да не връщат енергия и с това да не се омазва картината.

И в края на краищата се получи това:

РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп. РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп. РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп. РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп. РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп. РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп. РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп. РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп.

Сллушах, мерих, пак слушах, то при мен повечето си е слушане, макар че някои непременно държат да е измерено, като ползвах доста видове фазови палци, окончателно се спрях на два вида, от които по-високия категорично се извиси гордо над по-ниския като ефективност, буквално:

Без фазов палец средите са леко разфокусирани, високите като ниво са по-малко, цялата звукова картина отива леко назад, докато с палците нещата си идват на място. При прослушване на всякакъв тип музика, включително тежки видове, като метъл, високоговорителите се представиха при мен повече от добре, което бе установено дори от поне един свидетел. За да не съм голословен, ето как изглеждаха при мен като АЧХ:

РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп. РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп. РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп. РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп. РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп. РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп.

като измерването е проведено при същите условия и по същия начин, както и оригиналните Рулитски. Мерил съм на различни дистанции, по няколко начина. В общи линии, отново което мерех, това и чувах.

С думи не мога да предам как лично аз чувах фините и нежни високи, бързия и стегнат бас, слизащ достатъчно ниско, както и прозрачните среди с натурален тембър - такива потеглиха от ателието ми тези високоговорители, добре опаковани, към собственика си. Естествено, сега се очакват отзиви от организирано от него прослушване.
Great Sound
Радостин Атанасов
Audiomaster

Мнениеот DIMM » 15 Авг 2012, 22:10

Тъй като говорителите днес бяха върнати на Радо за доизкусуряване на мода, ще задържим отзивите до следващото им прослушване.
Поздрави. Радо , постарай се още.
DIMM

Мнениеот DIMM » 16 Авг 2012, 10:36

Забравих да попитам . Защо , след като :

Без фазов палец средите са леко разфокусирани, високите като ниво са по-малко, цялата звукова картина отива леко назад, докато с палците нещата си идват на място. При прослушване на всякакъв тип музика, включително тежки видове, като метъл, високоговорителите се представиха при мен повече от добре, което бе установено дори от поне един свидетел. За да не съм голословен, ето как изглеждаха при мен като АЧХ

говорителите бяха без фазовите палци ? Останахме с впечатлението , че доста се нуждаят от тях.
DIMM

Мнениеот Радостин Атанасов » 17 Авг 2012, 08:39

Нямах чифт налични от тези, с които бе направено измерването. А Иво искаше да ги пусна да пътуват. Сега ще си имат фазови палци.
Great Sound
Радостин Атанасов
Audiomaster

Мнениеот entusiast » 14 Ное 2012, 11:40

Какво става с проекта,има ли движение?
entusiast

Мнениеот Радостин Атанасов » 15 Ное 2012, 10:09

Има, да, довършвам нещата и ще пусна информация тук.
Great Sound
Радостин Атанасов
Audiomaster

Мнениеот silencio » 31 Мар 2013, 10:36

И аз да се наредя на опашката... Някаква идея, кога и къде, бих могъл да ги чуя?
silencio

Мнениеот Радостин Атанасов » 01 Апр 2013, 00:47

При собственика им, Ивайло Еничаров.
А ако случайно искаш да чуеш нещо мое, не модифицирани от мен чужди идеи, заповядай в Бургас.
Great Sound
Радостин Атанасов
Audiomaster

ПредишнаСледваща

Назад към Кътчето на Хараланов