Дата и час: 24 Юли 2019, 10:42
Font Size

Простите истини

Простите истини

Мнениеот Петър » 09 Май 2011, 23:30

Общо взето има някои прости истини, които са толкова жестоко маскирани от информационната аудио мъгла, че чак човек понякога ги забравя.

Поствам абсолютно произволно, без да ги класифицирам по важност, просто каквото ми хрумне на момента.

1. За сериозен звук си трябват сериозни колони, със сериозно и понякога притеснително големи говорители! - елементарна и същевременно супер пренебрегвана от много хора истина.
Всъщност вдъхновението за тази тема ми дойде точно заради тази първа важна истина. Накратко, тази вечер при мен дойде един човек, който гордо ми заяви, че има страшно добри колони, които ако съм ги бил чуел, съм щял да остана с отворена уста :) Понеже живееше близо до местоработата ми, ме покани да ги чуя, но така и не искаше да каже какви са, докато не отида да ги чуя на място. Ок, казах си аз, какво пък толкова, дай да видим дали ще се изненадам. Отидохме, и какво да видя - има няма 15 литрови колонки с 5 инчово мидбасчен и едноинчов вч говорител, при това за една торба пари. Всъщност дори и за повече, но това не е важно. В момента, в който влязох в слушателското му помещение, се ухилих мазно и се заканих наум на колонките, че ще ги накарам да съжаляват, че ме е поканил да ги чуя. И така, мигновено изкарах от торбата ми едно ЦД с много тежка за просвирване музика с какви ли не тромбони, тромпети, бас барабани и прочие инструменти, имащи огромна спектрална енергия и динамичен диапазон, с което реших директно да му стресирам колонките :biggrin:
Казах му да ми даде дистанционното на усилвателя, за да си наглася на реалистично ниво. Това му беше и грешката - че ми го даде :lol: Засилих директно и какво да чуя - тонколонките му се сгърчиха още каот ме видяха как със злобна усмивка задържам със сила бутонът за усилване на дистанционното :lol: :lol: След като още на първия удар по барабана, 5 инчовото мидбасче изпляка страшно, аз се притесних да не сме го повредили и намалих веднага. Човека прибледня (ама и аз се притесних де - колоните бяха бая скъпи), но за щастие установихме, че не сме избушили говорителя (опаа, исках да кажа говорителченценценцето :lol: ). После послушах още една минутка докато дойде пасажа с тромбоните и какво да чуя - ми те се чуха все едно някаква детска играчка се опитва да ме наплюе - никаква енергия, никакъв мащаб, никаква динамика!! Мисля няма нужда да обяснявам как се чува тромбон на живо... Бааа, сигурно довечера ще се събудя по някое време от смях, като се сетя как припляка нещастното говорителче :biggrin: :biggrin: Че то 5 инча за пищялка не стигат, а те го насилили да изкарва и бас! Абе трагедия жестока - все едно да чакаш бас от капачака на буркан - е как ше стане тая работа, бе Вуйчоо :biggrin:
Та простата истина, която и собственикът на тези колонки успя да осъзнае, е че си трябват големи говорители, ианче няма нито динамика нито нищо!

Другите истини - в други постове.
http://www.youtube.com/watch?v=4Z9WVZddH9w
Аватар
Петър

Re: Простите истини

Мнениеот Петър » 13 Май 2011, 20:31

Дойде ред и за простата истина номер 2.

И тя е, че не е необходимо човек да има абсолютно никакъв слушателски опит, за да прецени дали една система свири коректно или не. Това може да го направи дори и 15 годишен хлапак, случателския опит на който се изчерпва със слушане на касетофона, който баща му е купил навремето от Кореком!

Преди някой да ме замери с домати, нека първо да ме изслуша. Ама много внимателно да слуша! Единственото, което трябва да направи въпросната персона без слушателски опит (или да кажем с малък такъв), е да си вземе един диск, на който има записан натурален човешки говор или пеене. Това е напълно достатъчно да извади поне едни 80% от кусурите на системата наяве. Абсолютно общовалидно. Това се дължи на факта, че въпросния слушател всъщност има хиляди часове реален слушателски опит с гласовете на хората, с които комуникира и затова най-малкия дефект, който системата проявява при просвирването на вокал, ще излезе моментално на повърхността, въпреки че слушателя няма да може да посочи кое точно е сбъркано в звука, но забележи – ще посочи, че в звука има нещо сбъркано, което автоматично означава че неговото ухо ще хване наличието на звуковия дефект.

Така че всички тея приказки, че човек трябвало да бъде едва ли не в предпенсионна възраст (тоест да има 30-40 години опит като слушател), за да можело да прецени обективно как свири дадена система, могат да минат само пред някой с умствен багаж клонящ към нулата!! Че то ако беше така, нямаше да има нито едно дете на тази планета, което да може да си настрои звука на инструмента, на който свири. Какъв слушателски опит на 12 години?? Та затова тоя лаф със слушателския опит не е нищо повече от абсолютни врели-некипели :idea:
Най-противните случаи са тези, когато примерно си отишъл да чуеш нещо и домакинът ти казва какво всъщност чуваш, все едно ти си едва ли не някакъв залюхан малоумник, който няма уши на главата!! Адски просташко и адски противно, да не говорим че е и невъзпитано. Абсолютно всеки на тази планета е достатъчно интелигентен, за да прецени сам за себе си кое как звучи и дали то звучи така, както чува нещата в реалния живот (в контекста на възпроизведени говор и/или пеене).
Обаче ако на същия този слушател без опит му пуснат изпълнения на примерно цигулка или тромпет, обективността на неговата преценка се изчерпва дотам, защото той вече наистина няма да има слушателския опит за да прецени дали възпроизведения звук е коректен или не. Но този факт не пречи с абсолютно нищо на това, същия човек веднага да хване ако има нещо сбъркано в звука ако слуша говор, така че неговата преценка ще е съвсем реална и вярна!

Така че като ходите да слушате, задължително си носете вокали и ако откриете нещо некорекно в звука на дадена система, то ще е абсолютно нелепо ако домакинът (или още по-лошо - продавачът) ви обяснява колко сте тъпи и че нямате слушателски опит. Ако наистина попаднете на такъв човек, просто го отминете и не спорете изобщо с него – той има строго поляризирани виждания за аудиото и е невъзможно да приеме друга гледна точка освен неговата.
Аватар
Петър

Мнениеот stoev » 19 Май 2011, 09:39

Петре , към прослушването на човешки говор или пеене ,ще си позволя да прибавя звука от гръмотевица и проливен дъжд .Няма човек който да не ги е чувал многократно тези звуци на живо и да няма изграден критерий как звучат .
Например в парчето "Tubular World " (на Mike Oldfield )на 5-та секунда от началото изтрещява здрава гръмотевица .ОТ с малки по размер мидбаси (подобни на тези за които пишеш по-горе) не могат да възпроизведат достатъчно мащабно и обемно тази гръмотевица ,най-вече нискочестотното боботене с което затихва тя .Получава се нещо като театрална гръмотевица постигната чрез лист ламарина :) .ОТ с големи по размер мидбаси ,с тежка и бавна мембрана ,не могат да реагират на първоначалния мощен импулс на гръмотевицата ,"размазват" го и му убиват "остотата".
В парчето "Equinoxe 8 " на Ж.М.Жар има един обилен дъжд ,добър тест е доколко реалистично звучат дадени ОТ ,дали дъжда се чува като дъжд или като поливане с маркуч ;)
stoev

Мнениеот Христо » 20 Май 2011, 00:32

Ако Пешо позволи и не се разсърди, искам да добавя една простичка истина за мен.
Hi-Fi, Hi-End, Reference или Хай-Най, не се определя по етикета в магазина, ревюто в списанието или думите на някой съфорумец колко яко е нещо си (пример мен самия, не ми вярвайте :) ). Единственото Хай-Фи с което разполагате и сте въоръжени в началото на дългия път към "добрия звук", са ушите и главата ви и колкото по-доволни и щастливи са, толкова по Хай е системата :)
Благодаря за вниманието! :cool:
Христо.
Христо

Мнениеот Петър » 03 Юни 2011, 13:05

Ако една система не позволява да се усили много и да звучи с лекота на тези нива, тя никога няма да успее да предаде пълния емоционален заряд на музиката.
Аватар
Петър

Мнениеот Петър » 04 Юни 2011, 09:57

Питали Кондо по какво най-вече отличава възпроизведенета музика от живата:

Hiroyasu Kondo написа: ...it's not only Audio Note Japan, but all other audio manufacturers who have been unable to achieve the re-creation of full-energy bass. When you feel a lack of energy in the bass, that's how you know it's not real.

По-елементарна истина от това здраве му кажи. Примерно бас-касата може да отдаде 25 акустични вата в ниските октави. Всеки да си направи сметка за себе си как и с какво се възпроизвежда това и защо все нещо му липсва!
Аватар
Петър

Мнениеот Петър » 01 Юли 2011, 23:36

Както си слушаш стерео системата, изключи единия канал (ляв, десен - без значение). Ако звукът колапсира рязко и обема му се свие до размера на говорителя, от който той излиза, значи системата ти става само за плашене на гаргите :lol: :( Разбий я бързо в асфалта и сложи такива озвучителни тела, всяко от което да може да възпроизведе обемен и дълбок звук без помощта на другото. А ако изключиш единия канал и не усетиш липса на звуков обем и пространственост - честито! - ти си един от малцината в световен мащаб, които имат такъв клас система. Обади ми се да я чуя.
Аватар
Петър

Мнениеот Радостин Атанасов » 02 Юли 2011, 00:11

ОК, утре ще ти се обадя :cool:
Great Sound
0899 867 140 ; 0879 857 140
http://greatsound.snimka.bg/
Радостин Атанасов
Audiomaster

Мнениеот Петър » 02 Юли 2011, 00:16

РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп. РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп. РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп. РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп. _ РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп. РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп. Не издържам повече, някой да ме завърже РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп. РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп.
Аватар
Петър

Мнениеот Петър » 18 Дек 2011, 23:55

1” супертуитър не е равно на 8” супертуитър.
2” супертуитър не е равно на 8” супертуитър.
4” супертуитър не е равно на 8” супертуитър.
Нищо не е равно на 8” супертуитър, освен друг 8” супертуитър.

8” широка лента с 12” преден рупор не е равно на 12” инча широка лента.
8” широка лента с 18” преден рупор не е равно на 12” инча широка лента.
8” широка лента с 28” преден рупор не е равно на 12” инча широка лента.
8” широка лента с какъвто и да е преден рупор не е равно на 12” инча широка лента.
4 х 8” широки ленти не са равни на 12” инча широка лента.
Нищо не е равно на 12” широка лента, освен друга 12” широка лента.

... :lol:

Айде чао :)
Аватар
Петър

Следваща

Назад към Кътчето на Хараланов