Дата и час: 05 Апр 2020, 11:02
Font Size

Размисли

издънки на фирми и аматьори

Re: Затаен дъх....

Мнениеот Toshko » 06 Яну 2010, 13:08

Не можах да разбера дали е стерео. Ама май не е... пише, че е клас Б, пък и не вярвам да е SE, май двата най-големи буркана са му двете рамена? - ако правилно се изразявам

Има лампи, които позволяват с една крайна лампа да се постигне същата или по-голяма мощност в клас А :biggrin: като някои 40 киловатови образци използвани за индукционно заваряване :lol: :suprised:

Все ми се струва, че лампите могат да се оправят с всичко, но не и с баса, колкото усилени лампи да съм виждал, всичките в крайна сметка карат мембраната на баса да се движи все едно е в ОБ...

Някой знае ли какво му е било приложението на това? Предполагам озвучаване на кина и други подобни?

На едно от клипчетата звучеше БАХ - Токата... нещо си Д(ФА)-бемол навярно? "Токата и Фуга" и "Пасакалия и Фуга" са произведенията с най-ниски звуци изобщо :biggrin: 10-12-16 херца си ги има през цялото време почти... проблема е че дори на много сериозни колони просто не се чуват :D - отделно, че почти целите творби за орган на Бах са всъщност погребални маршове :eek:
Toshko

Мнениеот Bis » 06 Яну 2010, 13:31

По-скоро не лампите а изходните трансформатори са причината, но те са свързани като концепция.....
Няма как с тях контрола върху мембраната да е голям. Ама това е дълга тема и май не е за тоя раздел. :D
Аватар
Bis

Мнениеот alexandar888 » 09 Яну 2010, 01:36

Bera101cm написа:Все ми се струва, че лампите могат да се оправят с всичко, но не и с баса, колкото усилени лампи да съм виждал, всичките в крайна сметка карат мембраната на баса да се движи все едно е в ОБ...

Това не е вярно! Точно в баса ламповите няма кой да ги бие! Явно не си чувал добре конструирани лампови усилватели... или ОТ не са били на ниво :)

По темата: Притежателят на този усилвател е късметлия! Преди време исках да си правя такъв амп, но се отказах... Почти невъзможно е... :(
"Нашата мъдрост е следствие от нашия опит. Нашият опит е следствие от нашата глупост."
Усилвател с германиеви транзистори, направен по съвременна схема
Моите неща: https://sites.google.com/site/hifiaudiobg/foto-galeria
alexandar888

Мнениеот Toshko » 09 Яну 2010, 18:12

Без да искам да развалям тона или да бъда груб, обаче точно ламповите има какво да ги бие във абсолютно всички дисциплини!

Това е стара практически изоставена технология с много-много ама наистина много недостатъци и не достатъчно предимства.

Дори лампата като усилващ елемент да може по-плавно и по-вярно да опише кривата на сигнала, без прекъсване в нулевата точка и без назъбване и т.н., то изходният трансформатор разказва играта на цялата ситуация! Няма какво да изпадаме в алхимични и метафизични обяснения и състояния на афект по отношение на звукът им, както и по отношение на който и да било звук. Има си едно ниво на усилвателя над което всички усилватели звучат еднакво точно. Тук няма добре и зле има точно и не точно.

Отделен пък е въпроса с точността и дали тя е необходима ;) Дали носителя на информацията е достатъчно подробен или изисква реконструиране на сигнала в някаква степен. Вече ако приемем, че компакт диска не е достатъчно подробен, а той изобщо не е достатъчно подробен, то тогава вече за определен вид музика може лампите да са по-добри, но това няма да е защото са "по-добри", а защото например са по-подходящи ;) - разликата е гигантска!

Същото е като с акустичните оформления, най-универсалното е бас рефлекс с говорители монтирани на предния панел. При достатъчно щедро оразмеряване бас рефлекса оказва минимално влияние върху автентичността. Всичко останало Хорни морни, т.л. оупън бафъл са някакви специфики...

Лампата категорично не е по-добра от транзистора в нито едно измеримо отношение. Отделно че са много по-слаби.

Не отричам, че има манияци, които с много проби и на много висока цена създават системи, които свирят невероятно приятно на определана тяхна любима музика! Но пък във връзка с това ще подчертая, че масово точно тези хора слушат едни и същи акустични музики и леки джазчета, които не изискват много повече от читава система Респром...

Извинението на Аудиофила за Ози Озбърн е че Ози и другите рокери свирят джангър :biggrin: - прослушайте моля ви само интрото на Ноу Мор Тиърс :biggrin: - дали няма да ви излязат няколко гранд каньона в АЧХ-то и дали ще си изкривите душата, че не е мелодично и с красив звук ;)

Дайте да бъдем реалисти, моля ви! Лампа аз също бих си взел за среди и високи и то за проба...

Поздрави и без лоши чувства!
Toshko

Мнениеот Радостин Атанасов » 09 Яну 2010, 18:32

Bera101cm, подзаглавието на форума е ИСТИНСКИЯТ ЗВУК.
Без лоши чувства ти казвам, че истински звук съм чул само с лампи, в тях е истината. ОК, каза си мнението, но съм длъжен да ти кажа, че има доста път да извървиш, докато научиш как се постига истински звук, съдейки по писаното от теб.
Същото важи и за басрефлексите - не може да се каже, че са от най-добрите акустични оформления. Преди да пишеш толкова категорично, пробвай нещата - скочи в дълбокото аудио.
Great Sound
0899 867 140 ; 0879 857 140
http://greatsound.snimka.bg/
Радостин Атанасов
Audiomaster

Мнениеот Crossblade » 09 Яну 2010, 23:20

Бера, ще си покажеш ли системата :acute:
Crossblade

Мнениеот Марто » 10 Яну 2010, 00:16

Нанко, не че защитавам Бера101сантиметра (не знам какво бере), но системата му не е определящ фактор за това колко чува и колко правилно оценява един звук като реален или не.

Марто

П.п. Аз също не съм съгласен с голяма част от изказаните мнения от него, но не виждам смисъла да контактувам с него след като той е категоричен в изказването си.
Изображение
Fiat Punto - City 5.18L/100km Highway 4.65L/100km
Аватар
Марто

Мнениеот Toshko » 10 Яну 2010, 11:30

Bera101cm :arrow: Вега101стерео ;) - мисля точно на вас да не обяснявам какво е.

Радо,

Точният звук е много лесен за описване

- хубав запис,

- приличен плеър с достатъчен обхват и читаво крайно стъпалце с равна АЧХ в обхвата и THD изрязяващо се в няколко стотни, хилядни или десетохилядни

- приличен усилвател с голям обхват, равна АЧХ и THD под 1% ако може... ама много под щото 1% се чува... най-много 0.1% (ако е лампа)

- Колони с обхват поне 30-40000 на -3 дб с неравномерност не повече от 3 дб и най-важното с THD под 3% ако може или под 1%!

Звучи елементарно, ама на! Кой има такава система?

Не е особено трудно човек да се оборудва със система, която пуска към ОТ сигнал 10-100.000 херца +0/-1 дб (минус 1 е под 20 херца) и THD 0.0001 или 0.001% ако цялата система е с транзистори в клас А.

По-натам не знам! Знам само едно: дори да похарча 10.000 лева за лампова техника, дори плеъра ми да е с лампов изход, да имам лампов пред, дори да имам по две лампи на изходно рамо, абе каквото и да правя THD ще е над 0.1% даже ще е много повече 0.5% или дори над 1%, ще имам дампинг фактор от порядъка на 2 или 5 и т.н. тоест ще си усложня живота допълнително без никаква полза.

Всъщност не държа да съм прав, нито съм категоричен, просто един нормален потребител, като чете характеристики и като е слушал няколко лампови усилвателя стига до тези изводи. - нямам нищо против да се окаже че не съм прав, но просто твърденията без факти не ми влиаят изобщо. Още повече, че за вас извинението "той е много категоричен, няма да му отговарям!" явно е удобно ;) в голяма част от мнението ми изказвам предположения, как би могъл да се обясни т.н. "лампов звук" - ако те не ви ангажират с нищо, въпроса е отделен.

Колкото до системата ми... не ми се струва уместно тя да е първата в този форум ;) иначе сега обмислям едни експерименти с ОБ.

Поздрави! И пак да напомня, транзисторджийте могат да ви засипят с километри АЧХ-та, измервания и доказателства за съвършенството на транзисторните усилватели. - можете ли да им отговорите със същото? :biggrin:
Toshko

Мнениеот азазелло » 10 Яну 2010, 13:14

Слушал съм немного, но разни ампове и мисля, че характеристиките не са гаранция за добър и приятен звук...Те не доставят удоволствие, четейки ги, а самото звучене. Знам, че за мен и мои приятели 2 ампа с 6С33С, които им правих по техни изисквания, звучат по-добре от 2 вида МОСФЕТ Хитачита кл.А с чистачки, които
бяха заменени категорично с тези изключителни лампи! А колкото,че изходните трафове кривели звука....е някои може, но моите
Хамоунди вадят безпроблемна амплитуда от 20 - повече от 30000 /поне от 20 ми почва генератора/, а да не говорим за безапелационните One Elektron, Tango, Bertoluchi....
А моето мото е: Хай Енд е обратно пропорционален на броя на елементите! А транзисторните са пълни със стотици....А всеки пасивен или активен елемент внася влияние на звука, колкото повече, толкова по-голямо и борбата в транзисторните е голяма....Но по-добре да спрем, защото ще пламне спор Лампи или транзистори!
А аз мисля да не вземам участие. Знам само, че който е чул лампов е вече заразен! Стоп съм!
азазелло

Мнениеот Toshko » 10 Яну 2010, 14:20

Ау! Ама спокойно! Аз нямам причина да се карам за лампи или транзистори. По-скоро всичко което знам, е че транзисторите превъзхождат лампите по всички измерими показатели, което е крайно недостатъчно, но пък е сигурно.

Знам и още нещо ;) очевидно, е че хубаво свирещи лампи са по-достъпни за всеки от хубаво свирещи транзистори, това пък се доказва от факта, че сигурно 90% от аудиофилите слушат на лампи и широколентови говорители или лампи и ОБ и т.н.

Именно тоя факт показва точно това и нищо друго! - че лампите в комбинация с хорни да речем са много по-проста и лесна комбинация от всичко останало. Хорните до голяма степен спасяват лампите ;) защото имат THD под 3% а често и под 1% ;) и крайните изкривявания на една хубава система стават 1.5-2% ;) - това е най-малкото равно, ако не и пъти по-добре от перфектни и безкомпромисни транзистори с класически озвучителни тела. Работата е там, че ако същите ОТ са предназначени за транзисторен усилвател, то комбинацията би дала още по-ниски изкривявания...

Единственото с което не съм съгласен, е че не слушаме характеристики, а звук... добре ще пренебрегнем дампинг фактора... ще пренебрегнем и динамиката абе всичко... обаче изкривяванията са безмилостна характеристика... с тях какво ще правим...

И даже тези въпроси не са важни. В крайна сметка темата ме вълнува и искам да знам какво е обяснението за ламповият звук. За да бъда коректен аз казвам каквото знам за транзисторите и очаквам някой да направи същото за лампите - не съм някакъв лумпен дето да не разбира от дума или да обсолютизира нещата... мога да полагам целенасочени усилия за намиране на отговори и обяснения и за да разбера нещо...

Например, ако си купя кита който продаваш ще мога ли да чуя лампов звук? Ще му купя каквито трябва широколентови говорители или ще го пусна на някои от моите колони... мога да го използвам и само за високи и среди... - ще мога ли поне малко да те разбера?
Toshko

Следваща

Назад към Аудионеслуки и абсурдализми