Дата и час: 05 Апр 2020, 11:41
Font Size

КОРВЕТ 150АС-001

издънки на фирми и аматьори

КОРВЕТ 150АС-001

Мнениеот Радостин Атанасов » 06 Яну 2010, 01:46

С тази тема искам да покажа какво представлява реално един модел руски ОТ, които навремето може и да са били нещо, но в сравнение с други руски с наистина високотехнологични материали не са на нивото, за което имат претенции. Става дума за небезизвестните "Корвет"-и. В тях има много материал, наистина много - чудесен пример за разхищение и почти некадърна изработка, под лъскавите капаци.

Нека да почна с драйверите - те били според сервизната информация разработени за ново поколение висококачествени ОТ, специално за тях били разработени и комплекси от програми, с които са конструирани самите драйвери, разчетени били с ЭВМ, с което видите ли, те станали особено високоефективни. Всичко това сигурно е вярно, но е вярно и това, че са направили и доста сериозни грешки в проектирането. Високоговорителите са направени пак както руснаците си знаят - лепилата са нанесени пак с баданарката, магнитните пак огромни, за да задвижват тежки мембрани ( и откъде ще се вземе тази висока ефективност, понятие си нямам ), звуковите им бобини пак неправилно проектирани и с малка издръжливост, а ужким целите ОТ били 300 ватови - е да, като са сложили сума ти мед, под формата на филтриращи бобини да обира излишъка от енергия и топлина, за да може да издържат все пак тази мощност. А за руските електролити пък изобщо няма да споменавам разточително - само че съхнат със скоростта на мисълта, е достатъчно.

Не виждам никакъв смисъл да се проектират слаби драйвери и после да се ползват такива сериозни методи за защита на същите. Да, забравих да добавя и че тези ОТ имат електронни защити на всеки един драйвер поотделно. Резултатът от цялото това напъване е звук като от мощна радиоточка с повечко бас - поиграх си да пусна ВЧ драйвера от новото поколение от преди 20 години и се хванах за главата от звука, който то възпоризведе само с един кондензатор - УЖАСЕН! Пикове, пищене, само не и звук и за да го докарат що годе, те са сложили във схемите на филтрите фазокоригиращи звена, импедасни изравнители и куп други глупости, които го карат да свири някак си, може би малко по-добре, но само не и реално!

Ето малко снимков материал:
DSC00034.JPG
DSC00032.JPG
DSC00036.JPG
DSC00037.JPG
DSC00038.JPG
DSC00039.JPG

И малко описание:

DSC00040.JPG
DSC00042.JPG
DSC00043.JPG
DSC00044.JPG
DSC00046.JPG

Описанието е взето от тази книга:
DSC00047.JPG

Една много ценна руска книга.

Вместо вата, са сложили нещо като лепкав памук.
Руснаците са постигнали за времето си доста добра надеждност, с електронните защити на две нива, но пък самите ОТ са с по-ниска чувствителност, доста неравномерна АЧХ и леко нереален звук.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Great Sound
0899 867 140 ; 0879 857 140
http://greatsound.snimka.bg/
Радостин Атанасов
Audiomaster

Re: КОРВЕТ 150АС-001

Мнениеот Toshko » 06 Яну 2010, 09:41

Малеее :o Даже ми се струва, че коментара, който си дал е твърде сдържан!

Сноповете жици вътре изглеждат като от домакинска печка или автоматична пералня :biggrin:

От графиките изглежда, че бас практически няма, даже не успях да преброя 20-30 херца, колко точно десетки децибела са надолу :o

Защо са избрали такова фазоинверторче и защо схемата на филтъра прилича на схема на телевизор Електрон или поне на радиоприемник :biggrin: изобщо подхода към конструирането на това нещо не е подход за котструиране на озвучителни тела :mrgeen:
За мен това е долно колхозно производство с никаква стойност... няма да се изненадам, ако транзисторите са германиеви :biggrin: - всъщност изглежда все едно са положили големи усилия, а навярно действителността, е че филтрите сигурно струват 5-10 рубли, а всичко останало не повече от още 20-30, тоест себестойност преко сили 35 рубли...

Руснаците са ЖИВОТНИ!
Toshko

Мнениеот Радостин Атанасов » 06 Яну 2010, 11:26

Комунизма и перестройката ги караше така да правят - отчитането на дейсност, която дефакто бе нискоефективна. Тези чудеса на руската техника свирят откровено ЗЛЕ. А руснаците имат и чудесни ОТ от ново поколение, от времето на този Корвет също е имало грамотно направени ОТ с мембрани от пенометал, но вътре пак са били с топологията на телевизор и опроводяване на подстанция.
За сметка на това пък някои от сегашните им говорители доста добре изгледжат, явно са си взели поука, запретнали са крачоли и са се метнали в дълбоките води на съвременния маректингов свят...в неуспешна конкуренция с китайците :biggrin:
Great Sound
Радостин Атанасов
Audiomaster

Мнениеот Toshko » 27 Юни 2010, 19:25

Междо другото слушах две такива при Шанко и звука им не е чак откровенно отвратителен.

Има нещо като бас, интересното е че възпроизвеждат и нещо като нисък бас въпреки трагично изглеждащата АЧХ под 100 херца, но звука им е по-скоро лупащ и дрънчащ в ниските без да е особено нисък...

:P Високите верно са не реалистични :P

Ама като цяло са забавни колони, аз веднага стингах до извода, че стават за кудош или за украшение ако се връзват с дизайна в някое помещение собственост на любител на руската техника...

Шрябва да се отбележи, че средите не са им никак лоши!
Toshko

Мнениеот Радостин Атанасов » 27 Юни 2010, 20:48

Да, средите им са добри, но преди да се втвърди покритието на гофрите им, след това стават направо тенекиени. С думите си нямам намерение да отказвам всеки, решил да си закупи ткаива ОТ, в края на краищата и цената им е доста. А и след евентуален ъпгрейд, от тях могат да станат едни чудесни качествени ОТ.

Тошко, надявам се отчиташ и факта, че и братушките като нас не винаги са спазвали еднаквостта в отделните партиди, макар че в това отношение са доста по-добре от нас. През живота си съм слушал около 5-6 чифта Корвети, нито един не е звучал еднакво с другия.
Great Sound
Радостин Атанасов
Audiomaster

Мнениеот Toshko » 27 Юни 2010, 22:04

Ами, този факт не го отчетох честно казано :P Въпреки, че знам че може да има разлика и поради влажността на въздуха в помещението където са съхранявани...

Наистина не бяха ужасни, можеби малко мътни и думкащи, ама са си колони...

В предишното мнение не сварих да добавя един любопитен факт ;)

Като гледам филтъра на руските колони и се сещам за това: РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп. РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп.

И това: РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп. РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп.

Както и това: РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп. РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп.

Всички линкове се отнасят само за студийни монитори за БиБиСи

Тоест метода с ужасно многото части във филтъра не съм го изобретил аз например :P ами бил приложим и за студийни монитори... тоест не е чак толкова осъдително, че са като радиорелейна станция отвътре... ами по-скоро факта, че въпреки усилията не им се е получило :P

Иначе метода: Тъпчеш части докато стане е добър за начинаещи любители :confused:
Toshko

Мнениеот Радостин Атанасов » 28 Юни 2010, 00:48

Еее, ти пък точно Rogers ли взе, че показа за сравнение с Корветите? :cool:

Между другото, Роджърс са едни от малко уважаваните от мен фирми, чиито продукти са ме впечатлили още акто ученик и има защо. Да, характеризират се именно с по-голямата сложност на филтрите си, но пък звучат наистина много добре въпреки това.
Great Sound
Радостин Атанасов
Audiomaster

Мнениеот DRGeorgiev » 28 Юни 2010, 16:06

Мдаа и аз съм слушал Корвет през 1997 година на приятел,от руските които през началото на 90те години съм минал през дузини амфитони :D ,дузини радиотехники,най-доброто в оригинално с-ние за мен е радиотехника 90S 8ома със трита светодиодни индикатора за претоварване на говорителите :),50s също.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аватар
DRGeorgiev

Мнениеот Jurij1985 » 08 Фев 2011, 14:13

Полностью разделяю Ваше мнение. В этом что-то есть и мне кажется это очень хорошая идея. Полностью с Вами соглашусь.
Jurij1985

Мнениеот shlosera » 24 Фев 2011, 22:18

Колеги кажете от къде мога да взема гофра за коветите (за 12'' говорител става въпрос)?
shlosera

Следваща

Назад към Аудионеслуки и абсурдализми