Дата и час: 05 Апр 2020, 13:05
Font Size

Компенсиращи Филтри за Широколентови Високоговорители

издънки на фирми и аматьори

Компенсиращи Филтри за Широколентови Високоговорители

Мнениеот Toshko » 11 Май 2010, 20:12

Напоследък запоочнах да осъзнавам, че такова нещо като идеален компонент няма! Има добри, отлични и възхитителни комбинации от добри и най-важното - използваеми компоненти.

Факта, че държим в ръцете си един добър и използваем компонент, това все още не е гаранция, че няма да претърпим зловещо аудио крушение :biggrin: Напротив! Даже е добра предпоставка да не постигнем нищо, да си развалим слуха, да си затормозим нервната система и в крайна сметка да изпаднем в депресия съпроводена от главоболие.

В природата нищо не е напразно! Много хора си мислят, че високата чувствителност е дар от бога за любителите на лампови усилватели... това до някъде е вярно, но само до някъде... ;)

До този момент не съм срещал нито една статия в български форум по темата, която сега ще засегна!!! - Нито ЕДНА! - това значи че тази е първата!

По света хората използват такива филтри редовно и практически няма скъпа еднолетнова фулрейндж система с претенции без подобен род корекция! Просто максималните шест децибела усилване на баса от каквото и да било акустично оформление не стигат до никъде и няма нищо срамно да се използват очевидни и прости решения на проблемите на широколентовите говорители...

Схемата и принципа са елементарни и ще се радвам на въпроси, предложения и дискусия за други видове пасивни филтри за широколентови системи!
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Toshko

Re: Компенсиращи Филтри за Широколентови Високоговорители

Мнениеот entusiast » 12 Май 2010, 13:44

Прав си,в аудиото забранени неща няма,всичко е въпрос на вкус и предпочитания.Принципно,въпросните филтри се ползват от немай къде...
Ако се ползва за изравняване над 5 килохерца,където фазовите кривежи не се усещат толкова ОК,но в обхвата 1-5 кхз. не е добре,според мен,разбира се.
entusiast

Мнениеот Toshko » 12 Май 2010, 14:30

Точно затова добрият широколентов трябва да е равен между 300 херца и поне 5 килохерца - да му се подсилят само ниските, да се намали викането около 6 килохерца, което е много масово сред повечето широколентови и да му се засилят високите над 12-14 кхз.

Лошото идва от факта, че повечето широколентови в комбинация с каквато и да било кутия и дори ОБ викат или около 350-800 или са слаби между 350-800 и викат с пик на 1200-1600... тоест реално няма вариант за верен глас и верен соло барабан без още едно RC (двете паралелно) свързани последователно...

Предполагам затова има скъпи и много скъпи широколентови...
Toshko

Мнениеот KrasimirMItrev » 12 Май 2010, 22:40

Първо- сложи някаква "примерна" честота на графиката.
Второ- добавянето на кондензатор във верига е напълно ненужно в случая(лично мнение)
Трето- с тая АЧХ на широколентовия- какво те притеснява?
Най добрата комбинация според мен е- биампинг с един нискочестотен отрязан на 100 Hz(хранен от хибрид) и ширколентов с лампов еднотактник :geek:
Аватар
KrasimirMItrev

Мнениеот stoev » 13 Май 2010, 07:28

Toshko написа:
1........До този момент не съм срещал нито една статия в български форум по темата, която сега ще засегна!!! - Нито ЕДНА! - това значи че тази е първата!

2........По света хората използват такива филтри редовно и практически няма скъпа еднолетнова фулрейндж система с претенции без подобен род корекция!

3.....Просто максималните шест децибела усилване на баса от каквото и да било акустично оформление ......

1.Не си търсил достатъчно - http://bgaudioclub.org/forum/viewtopic.php?t=9294

2.Филтри се използват по принуда ,при добри фулрейндж не се налага използването им така че голям процент фулрейндж системи са без филтри.Кондер във веригата на фулрейндж не е добра идея независимо къде е свързан (паралелно или последователно на драйвера), различните кондери имат различно звучене но след като човек експериментира доста обикновенно стига до извода че е по-добре без кондер колкото и качествен да е.То е като при ламповите ампове - най-добрия прехвърлящ кондер е липсващия такъв ;) Резисторите също звучат различно ,правих сравнение между визатонските МОХ и едни руски безиндуктивни в резултат на което изхвърлих визатонските .Няколко индуктивности с еднаква стойност но навити с различен диаметър проводник върху различи по диаметър и височина макарички също даваха различно звучене ,най-оптимални са фолийните .
Наскоро правих BVR с vintage фулрейндж Филипс , не са идеални говорители но правят толкова добра сцена че никога не бих им слагал каквито и да е филтри ,предпочитам да направя компромис с някои недостатъци в звученето им отколкото да загубя деталност, да омажа и размия сцената .

3.Усилването от акстичното оформление не е достатъчно за фулрейндж които поначало имат подем в АЧХ от 1 кхц нагоре - не може да се получи балансирана звукова картина.При фулрейндж които поначало имат балансирана АЧХ всичко си е ОК .Типичен пример - Фостекс FE206E и Фостекс FE207Е , при първия се налага ползване на филтър независимо в какво акустично оформление е поставен (BVR , Хорна) , при втория не се налага дори когато е в BR .

Ефекта който се постига с пасивните филтри вързани към фулрейндж може да се постигне чрез промяна останалите компоненти на системата - източник,амп,кабели .А също и чрез модване на самия фулрейндж.
stoev

Мнениеот Toshko » 13 Май 2010, 14:21

Линка, който ми посочваш не мога да го отворя, защото имам бан в аудио клуба, но съм чел твои теми преди. Да не би да е там където обясняваш за пробите с кабелите и пробите с различните индуктивности и кондензатори. Там мисля, че насочеността на темата беше по-скоро за качествата на отделмните видове елементи и за влиянието им към субективното възприемане на звука, тоест темата е насочена по-скоро към не измеримите аспекти на звука.

Моя подход е по-американски така да се каже - искам да си свърша работата с всичко, което може да се измери или предвиди, да намеря схемата на филтъра, параметрите на оформлението и на елементите и чак тогава да започна да им повишавам качеството.

Съгласен съм, че не всички широколентови се нуждаят от кондензатор в такава верига, но това би означавало целият сигнал над ниските да минава през резистор.

Има схеми при които могат да се използват и повече индуктивности например RL и след това RCL...

Между другото темата много ме заинтригува от както направих такава компенсираща верига (RC в паралел, последователно на говорителя...) и резултата беше, че едните барабани и чинела се мръднаха навътре и нагоре, единия вокал на дует дойде напред, а другия отиде към средата... като феномена се наблюдава и на стерео и на моно!?! Да не кажа, че на моно е по-изразен... (нали колоните се правят една по една и корекциите се слушат на първата готова...) Та не знам какво лошо има във филтрите...
Toshko

Мнениеот stoev » 21 Май 2010, 07:42

Нямам претенции че съм редовен участник в англоезичните аудио форуми ,но не съм забелязал diy-рите от USA да прилагат някакъв специфичен подход ;)
Темата линк към която дадох е интересна не защото аз съм я пуснал а заради мненията на други хора в нея .Впрочем инфо в нета на тема notch филтри има доста .Въпрос на личен избор е дали някой след 10 часа експерименти ще стигне до изводи до които би стигнал след 30 минути запознаване с наличната вече информация.
stoev

Мнениеот Toshko » 23 Май 2010, 17:21

Стоев, прочетох ти темата... отново... Този път вече като я прочетох в качеството си на човек, който е правил нещо подобно ми беше много по-полезна!

Също така благодарение на нея осъзнах, че за слушател и "майстор" като мен употребата на зобел и компенсиращи вериги е силно препоръчителна :P - така или иначе придържайки се към моята философия за постепенност и поетапност на развитието, смятам, че понеже така и така аз разликите няма да мога да чуя, определено е по-добре за "изправям" говорителите и системите си, защото това поне го чувам...

п.п. остава още един почивен ден, а торбата ми с части е още пълна... :biggrin: ;)

п.п.2. ще докладвам като остане време! ;)
Toshko

Мнениеот kygar » 24 Май 2010, 20:32

Тоше,много е интересна темата ти. Сега вече мога да те похваля за това,което си написал!Точно и ясно-големите недостатъци на тези говорители трябва по този начин да се намалят до поносимо кряскане.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аватар
kygar

Мнениеот Радостин Атанасов » 04 Мар 2011, 01:08

Потребителят с ник Toshko е изгонен от този форум завинаги, поради абсолютната си техническа неграмотност и морална некоректност !.
Great Sound
0899 867 140 ; 0879 857 140
http://greatsound.snimka.bg/
Радостин Атанасов
Audiomaster

Следваща

Назад към Аудионеслуки и абсурдализми