Дата и час: 05 Апр 2020, 11:05
Font Size

Филтър за Ш.Л. система с доп. Басов Г. Анулиращ Завала на ОБ

издънки на фирми и аматьори

Филтър за Ш.Л. система с доп. Басов Г. Анулиращ Завала на ОБ

Мнениеот Toshko » 02 Юни 2010, 12:12

Прилагам идейна схема на филтъра. Не настоявам на компенсиращите RL и RC вериги, но съм ги сложил като допълнение на идеята.

Това е филтър за система от два широколентови или басов и широколентов, като н.ч. се използва в Т.Л. и Б.Р. акустично оформление и анулира задната вълна на широколентовия, това позволява използването на малък по размери ОБ.

Моля по-сведущите по електротехника и електроника за мнение за ефектите от такъв филтър и дали ще бъде постигната целта: Единия говорител да работи в ниски, а другия в среди и високи. Както и всякакви други мнения за тази схема.

Измислих я преди малко докато се опитвах да реша една задача, която съм си поставил...

Поздрави!
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Toshko

Re: Филтър за Ш.Л. система с доп. Басов Г. Анулиращ Завала на ОБ

Мнениеот stoev » 02 Юни 2010, 18:43

Тоше , няма смисъл да се преоткриват топлата вода и колелото .........
Търси в Гугъла "series crossover" .Добре е преди да се захванеш с филтри да прегледаш поне диагонално основните неща в тази област .
stoev

Мнениеот Toshko » 03 Юни 2010, 12:40

Вярно, че съм открил колелото :biggrin: - има даже статия в уикипедията и пише, че тези филтри са подходящи за любители, които не разполагат с необходимата апаратура за измервания и минимизират възможностите за грешки.

Честно казано тази принципна схема много ми харесва, защото е много логична (предполагам това е причината да я "изобретя").

Избрах този вариант на схема за филтър, защото последователния филтър, когато е от първи ред дава по-равен амплитуден отговор и позволява на разделителната честота да се движи нагоре-надолу.

Също така с една или две компенсиращи вериги е максималната сложност, която последователния филтър позволява преди да стане от втори ред и да загуби ясното си предимство пред паралелните филтри.

Ще правя системата от приложената рисунка. :P

За говорители съм избрал Руски 8 инчов ГД-30 нещо си (не помня, но по каталозите на Радо излиза с резонансна май под 30 и честотен отговор от 30 до 4000 херца) за бас и българска широколентова елипса.

Между другото сега се сещам, че засилването на високите и ниските с компенсираща верига може да стане и пред филтъра, а доизравняването на нивата с резистори във филтъра - така ще е чист първи рез последователен филтър...
:P
Системата ще е за слушане при ниски нива, но целта е възможно най-широк обхват и 30 херца на не по-малко от -3 дб, като за целта мога да пожертвам колкото си искам чувствителност. Максималните нива на които ще се слуша системата са 90-95 дб. А 95 дб са 25 вата при 81 дб/в.м. чувствителност... - тоест от баса мога да сваля 7-8 децибела чувствителност за да го изравня... А 90 дб са при 8 вата...

Някой да е правил нещо подобно?
Приемам идеи и препоръки всякакви! :P

п.п. заглавието на темата съм го написал грешно! Басовия говорител на анулира завала на ОБ, а точно обратното - анулира стъпката (усилването) завала в случая ни е полезен, защото помага на филтъра...
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Toshko

Мнениеот DRGeorgiev » 05 Юни 2010, 10:38

Предлагам някаква предно натоварена рупорна с-ма за елипсите :) ,мислел ли си за това?
Аватар
DRGeorgiev

Мнениеот Toshko » 05 Юни 2010, 15:36

Мсилил съм, ама за какво? :confused: - толкова добре звучат :o вярно, че са най-добри на китарни сола и вокали... кво най добри! - те са уникални на китарни сола и вокали :o - не в почуда изпаднах ами не знам в какво :o Като дойдоха в кашона и като ги видях какви са невзрачници направо ги зафичих в гаража, обаче любопитството ме човъркаше непрестанно и оня ден взех, че ги прослушах :o
Вярно, че на някои музики направо се объркват :biggrin: - сигнала ли им идва сложен - де да знам... обаче на 90% от музиката вокалите направо ме стъписаха и китарите също и има много детайли. Силно се съмнявам да са много линейни, обаче факт, че и силните и слабите звуци присъстват в някакви праводоподобни съотношения.
На всичкото отгоре динамиката им е доста голяма - ако има такава характеристика за говорител въобще, но действително правят дискриминация между нивото на сигналите и предават едновременно тихи интересни детайли и основното соло примерно и са доста членоразделни, което също много ме изненада! Не вярвах, че чак толкова ще им се разбира какво говорят... - ако някой ме разбира ко обяснявам да вдигне ръка :biggrin:
Абе приятна изненада :biggrin:

Рупор за какво може да им е необходим? - Свирят чисто, тоест допълнително натоварване с цел по-добра връзка на мембраната с въздуха не им трябва. Чувствителността им е над 90 децибела, което така и така идва малко в повече спрямо 88 децибеловия бас, който ще загуби едни 5-6 децибела за да му докарам още половин-една октава отдолу, тоест имам да ги заглушавам с едно 10-тина децибела, което си е бая и само хорна ще им липсва, та да трябва и тея да я компенсирам с филтър... и накрая да ми отиде половин химикал докато сваля схемата на филтъра :biggrin:

Мисля да гепя, пардон да взаимствам, от някъде чертеж на ТЛ или хибрид между ТЛ, вентилирано оформление и бас рефлекс (това е ТЛ с отвор като на вентилирано старо голямо инфинити приличащ на БР) за 20 сантиметров авто говорител и другата работа да я свърша с филтрите :biggrin:

Пак да кажа, че приемам препоръки всякакви :confused:
Toshko

Мнениеот Радостин Атанасов » 04 Мар 2011, 01:23

Темата е заключена поради абсолютната техническа неграмотност и морална некоректност на потребителя с ник Тошко. Въпросният е изгонен от форума завинаги..
Great Sound
0899 867 140 ; 0879 857 140
http://greatsound.snimka.bg/
Радостин Атанасов
Audiomaster

Назад към Аудионеслуки и абсурдализми