Дата и час: 05 Апр 2020, 11:49
Font Size

4 Лентова Мониторна ТЛ със Сложен Филтър

издънки на фирми и аматьори

4 Лентова Мониторна ТЛ със Сложен Филтър

Мнениеот Toshko » 10 Авг 2010, 01:12

Здравейте,

Реших да ви запозная с последния си експериментален проект... изобщо не знам какво ще се получи, но имам силни надежди, че ще ми хареса.

Всъщност отидох в магазин за български високоговорители, защото съм решил да си правя монстър колони с 8х10 инча или 6х12 инча нискочестотни на колона... обаче предните ми два опита да вляза в софийският им магазин бяха неуспешни, поради заключена врата в работно време... тзи път пробвах в Бургас и в магазина имаше налични само две 10тки... дефектни от рафта направо :o :( :? , като се повъртях малко из магазина в пристъп на отчаяние реших да му направя малко оборот...

По този повод си купих 2х ВКВ-3734 - 8 ома и 2х ОДТ-19508 - 8 ома, от преди си имах две хубави ВВК 131 Б-8 и най-после реших какво да правя с любимите си "10 ГД 30Е" от 12-ти месец 1975 г.

Кутията е с вътрешен обем между 35 и 38 литра, което са към 42 грама въздух, обема на порта е около 650 кубически сантиметра, което са около 0.75 грама въздух...

След като натъпча кутията с вата, вътре ефективно ще останат към 20 или под 20 литра въздух. Най-много и най-плътен пълнеж ще сложа долу при баса и горе над порта, а помежду по-рехаво...
Ако всичко е според плана би трябвало да имам резонансна честота на системата малко под резонансната на баса, която е 30 херца... и би трябвало това да се постигне с дължина на порта окол 3-4 сантиметра, но това предстои да се установи...

Отбележете си че кутията само изглежда като бас рефлекс... понякога разликата между БР и ТЛ е само в разположението на баса и порта и пълнжа на кутията... казал Мартин Кинг... Ето ми го вдъхновението: РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп. РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп.
.... Вдяла жабата, че коня го подковават и вдигнала крак и тя :P :P :P

Както и да е. С руския говорител би трябвало да имам доста повече бас - резонансната му честота е наполовина на Лоутъра, хода му е двойно и тройно по-голям а QTS е около 0.77... или поне толкова е бил декември 1975 :P Така или иначе е говорител за затворен обем - ще натъпча кутията както беше натъпкана оригиналната кутия на колоните от Вега-101 Стерео - а тя беше запълнена цялата с възглавница.

Освен снимка в два изгледа на не завършения продукт прилагам и принципна схема на филтъра.
Правя уточнение, че от схемата липсват Л-падове и най-важното липсва все още не уточнената L-R коменсираща верига за баса. Както казах това ще са "мониторни" колони от които изисквам чувствителност примерно 82-85 децибела и мощност 15-25 вата...

Честотите на срез ще са 500, 4000 и 12-16 кхз - за последната още не съм сигурен. Филтъра е смесен между последователен филтър от първи ред и 2-ри/3-и ред филтър за високата среда.
Между другото ВКВ 3734 е много особен говорител с много интересен звук, а цената му от 36 лева е направо като за Хай-Енд от Благоевград...

Поради особеностите на монтажа и дълбочината на акустичните центрове на говорителите двата куполни високоговорителя би трябвало да са в противофаза на двата с конусна мембрана...

Акустичните центрове на двата куполни са +/- 1мм един спрямо друг, двата конусни са доста по-назад, като ниската седа е около сантиметър напред от баса, което пак не е зле, но не виждам как може да се компенсира при дължината на вълната на 500 херца... около 4 кхз 3-те или 4-ри мили секунди закъснение от противофазата сигурно ще са достатъчни, но се притеснявам за разликата между ниската среда и баса...

Поздрави!
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Toshko

Re: 4 Лентова Мониторна ТЛ със Сложен Филтър

Мнениеот Toshko » 14 Авг 2010, 01:43

Завърших едната в полу готов вид и веднага пуснах само баса през 1мх 30 мф :o :o :o :o :P :biggrin: :biggrin: :biggrin:

Натъпкал съм вътре съдържанието на една голяма възглавница (синтепон) капака отгоре не е завинтен, няма долен капак - сложена е върху една кожа, а задния капак изпуска яко, защото му липсват 6 до 12 винта...
:o :o :o :o :o :o :o :biggrin: :biggrin: :biggrin: :biggrin:

Явно Трансмисионните Линии имат голям потенциал :o :o :o :o :o :o :o :P

30 херца са на минус нещо, не са на 0, обаче определено ги има и не са по-ниско от -6 примерно, което е отлично!

Гадта има много сериозен удар и прави много сериозни вибрации :o :o :o касата на барабаните е доста добра като присъствие... без да гледам какво съм писал по-нагоре смятам, че са на нула определено под 50 херца - примерно около 40, може да са 38, може да са 42, но интересното, е че явно ТЛ пада по-плавно под основната резонансна честота?

Жбщо взето съм супер доволен!

Като се отчете, че не съм си играл с пълнежа и кутията изпуска отвсякъде мисля, че постижението е направо героично! Тука звънят лампи и разни предмети дрънкат :biggrin: - на една колона! :biggrin:

Браво на мене!

Баса има бая среди и иска още малко по-стръмен филтър... и като му дам -4 или -5 дб + индуктивност на 0 от 0 до 50 херца и ще стане чудноооо :P

Айде лека нощ!
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Toshko

Мнениеот Toshko » 17 Авг 2010, 18:29

Готов съм вече с някакви резултати...

След като направих някакво подобие на измерване с тестови честоти и СПЛ-метър вграден в стара нокия :confused: стигнах до същите изводи, до които можех да стигна и само "на ухо"... а те са че колоните в този им вид имат доста голям пик на 43.75 херца, надолу падат с около 12 дб/окт, което ще рече, че целта е изпълнена с 30 херца на между -6 и -10 - тоест опита се зачита :P

Обаче не това е най важното! АЧХ-то над 45 херца прилича на голям разкривен трион, или иначе казано бичкия..., което както си спомних като установих този факт е нормално за трансмисионните линии, проблема, е че не си спомням какво беше лечението за тези симптоми :( и още по-лошо не си спомням къде съм го чел.

Тоест имам пикове и падове с разлика поне 6-10 децибела помежду им... големите пикове са на 87 хз, 180 хз, 360, 720 и т.н., има и малки пикчета, а помежду им има големи и малки дупки на съответните междинни честоти... :(

Другия ми проблем, е че май тая "уста" на трансмисионната линия е леко малка (73/130мм), защото ми се струва, че скоростта през нея е прекалено висока... реално говорителите не носят на повече от 15-23 вата в ниските, но дори под тези мощности духа много рязко и много силно... слава богу шум от отвора почти няма - чува се само като си завра ухото в него...

Ако някой знае как да излекувам многото пикове, които са типични за ТЛ да казва.

Поздрави!

п.п. между другото баса е много як и дори ефекта е като от наистина нисък бас, без такъв реално да се възпроизвежда от системата...
Toshko

Мнениеот Радостин Атанасов » 17 Авг 2010, 23:41

Ще се наложи да си играеш с ватата, за да изгладиш пиковете.
Great Sound
0899 867 140 ; 0879 857 140
http://greatsound.snimka.bg/
Радостин Атанасов
Audiomaster

Мнениеот Toshko » 18 Авг 2010, 21:23

А какво би станало ако разкарам ватата и го оставя като бас рефлекс? Нещо не мога да преборя бас бокса...

Ф73/110мм фазоинвертор и обем от 38 литра на каква резонансна се равняват при 8 инча, 8 ома с около 30-40мм бобина с меко окачване и QTS-1.

Освен това ми е интересно какво мислиш за схемата на филтъра?
Toshko

Мнениеот oceanman » 16 Фев 2011, 09:58

Може би изказването ми не е съвсем навреме, но тази седмица открих за себе си сайта на Радо...
ТЛ не е съвсем елементарна конструкция. За да ти е назъбена АЧХ-то над 45 херца има няколко основни причини. Както спомена не си уплътнил конструкцията. Второ -корпуса трябва да е нерезонансен за да не провнася звуци и той. Трето-ватата. Има и други фактори-офсети, характер на звучене, наклон на спада-особености на стаята ти... И разбира се най-важното-правилна геометрия на линията при подходящо избран говорител.
oceanman

Мнениеот Радостин Атанасов » 04 Мар 2011, 01:36

Темата е заключена поради абсолютната техническа неграмотност и морална некоректност на потребителя с ник Тошко. Въпросният е изгонен от форума завинаги..
Great Sound
0899 867 140 ; 0879 857 140
http://greatsound.snimka.bg/
Радостин Атанасов
Audiomaster

Назад към Аудионеслуки и абсурдализми