Дата и час: 05 Апр 2020, 12:54
Font Size

Магнитна Система на Стероиди

издънки на фирми и аматьори

Re: Магнитна Система на Стероиди

Мнениеот DRGeorgiev » 24 Май 2010, 09:16

:D Усещам вече че ще имам нов прякор!Да сковем и да слушаме,ама сме далече :) ,трябва като сковем нещо да си го пращаме по куриер :biggrin:
Аватар
DRGeorgiev

Мнениеот Toshko » 30 Май 2010, 18:51

Между другото, добавих 4.7 ома съпротивление на Високочестотния, което прави общия му импеданс 12.7 ома... което пък сваля разделителната честота на 7500-8000 херца, което пък се отрази изключително благотворно на звука... наличния филтър е 1.4 мф, 0.16мх 3мф ;) и същевременно пак имаме относително висока разделителна честота на високочестотния, което както сме се разбрали е важно за готиния звук :P

Сложих и едно зобелче за средата... 10 мф 12 ома - и о чудо - изравни се съвсем и при увеличаване на мощността не и се променя амплитудния баланс... обаче пък като че ли загуби малко от високите среди и слезе под 7 кхз... може да увелича резистора до 14-15 ома...

В момента работата е толкова изпипана, че направо не вярвам! Слушам ги все едно ги е правил някой друг! :o
Освен това се получи абсолютно анти-аудиофилска плетеница от безброй резистори и кондензатори, но поне имам научна обосновка за всичко!

Чудя се дали да не направя филтъра на средата от втори ред? Нещо много и скача мембраната при по-високи нива...
Toshko

Мнениеот DRGeorgiev » 17 Юни 2010, 18:33

Тошко!Финишира ли ОБ-то :)Направи ли нещо с елипсите?
Аватар
DRGeorgiev

Мнениеот Toshko » 20 Юни 2010, 00:36

Ами ли трябвало да съм финиширал, защото удоволствието от слушането им е по-силно от желанието за по-нататъшни модификации... - това май означава, че съм ги нацелил.

Отнася се само за малките бафълчета... Големите горни бафъли не съм ги нацелил, защото не съм сложил зобел и т.н., но лошото е че широколентовия поради някаква причина не вади соло барабан като хората и прави много лоши интермодулации с високочестотния, тоест трябва да се реже отгоре...

По-скоро би взел два Фостекса 206 на които да им набия атенюазия е компенсиращи вериги + супер туитър...

Сега съм при Вегите с монстър ямахите и се кефя много, защото и тя много съм ги уцелил :P
И се кефя още повече, че имам една много убава система и една адски убава...

Много е интересно като правиш сравнение между две системи, когато и двете са доста над минимума за получаване на удоволствие от слушането...

Вегите слизат доста ниско - примерно до 30-35 херца... бас барабана (касата) се чува и усеща, има много бас, носят на умопомрачителни мощности - реално дават възможности, които са недостъпни с други колони... като го слушаш имаш усещане на пълнота на нещата - като напомпена американка са - силикон навсякъде, порцеланова усмивка и прическа с яка боя за коса и сешоар... с две думи кеф! Нагоре също е много добре, китарите и гласовете са напълно прилични, високите са с достатъчна разделителна способност, няма пикове и не дразнят... - всичко това след като си играх бая с филтрите, демпването на кутията и смени средите и високите...

БАФЪЛИТЕ правят всичко по-добре, също нямат пикове, но нямат и дупки :biggrin: , чинелите звучат все едно са в същото помещение, китарите и гласовете са обемни и още по-истински, свирят с много финес и сериозност. - но всичко това е въпрос на говорители за среди и високи...

БАСА на бафълите е отчетливо по-нисък и по-точен, където вегите бучат, бафълите пресъздават ясно нотите на бас китарата - разликата е огромна, но странното, е че и едните и другите колони са приятни и слушаеми, вегите имат ударната сила, бафълите имат звука... когато вегите казват бум-бум, бафълите кацват тряс-тряс и звука е точно на удар на чукче по кожа на барабан... и е по-нисък, като музикална информация е несравнимо!

Лошото е че бафълите не са в състояние да бъдат използвани за тектонично оръжие, предполагам че много богатите хора дават многото пари именно за това - комбинацията между бруталната сила и истинският звук!
Също така предполагам, че ограничената мощност на бафълите се дължи освен на по-слабия усилвател с който ги слушаме (единия е 75 вата Ямаха, другия от скоро е 15-18 ватов Пионер) и на факта, че са ефективни в много ниски честоти като 18-24-28 херца, където изискванията за изтласкван обем за цикъл са потресаващи и просто след 10 вата им свършва хода... предполагам, че 10-15 вата с тяната чувствителност се равняват на 90-95 децибела акустично налягане (да се разграничава от phon, което е субективното ниво), което пък означава край на възможностите им откъм Х-макс - 1300-1400 см3 въздух с тяната площ и ход... но пък какви ниски!!! Истински ужасно ниски честоти, започващи и свършващи бързо при това с ясен тембър!

Усещането като ги слушаш, е много странно - нещо като звука пред сцената, но чист, ясен и реален! И се чудя, кое има по-силен ефект, чинелите като на живо или барабаните като на живо... вокалите са все едно ти пеят без микрофон...

За елипсите измисли нещо в комбинация с руски 8 инча нискочестотен... обаче нещо не ми идват сметките - мислех да е чиста ТЛ, но линията ми идва 105 см, което е четвърт вълна на 4.2 м, което ако не се лъжа е над 70 херца... та се чудя дали изхода на т.л. да не го направя с размери 1/2 от площа на мембраната...

Прилагам идейна рисунка, която съм започнал да изпълнявам, но съм спрял, защото ми трябва по-тънък материал за вътрешната преграда...

Моля, ако е голяма глупост някой да ме спре! :biggrin:
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Toshko

Мнениеот Toshko » 02 Ное 2010, 14:39

Ето снимки на тапицирането.

Не съм подгънал отзад и не съм сложил екраните от звукопрозрачен плат, които ще са с по-малка площ от отворите и ще са опънати с по 6 пружинки - много яко съм го замислил :P

Между другото, не ми идват много повече идеи за тапициране и придаване на вид на ръбести дървени кубове :biggrin:

На мен си ми харесват :P
Toshko

Мнениеот al_bundy316 » 03 Ное 2010, 17:47

На външен вид си ги докарал добре :) Не си ли се замислял за филтри от 1 ред? Освен това, разликата в размерите на баса и средата е прекалено голяма, за да можеш успешно да ги напаснеш. Отделно честота на срез на високите е прекалено ниска, но с този средночестотен няма и как да е другояче... Общо взето, след дълго лутане, напасване и смяна на говорители, ще достигнеш до извода, че правилният подход е средночестотния да може да стига спокойно поне до 12-15kHz, за да можеш с най-малки компромиси да го комбинираш с високочестотния. По същия начин стои въпроса и с долната гранична честота на средата.
Аватар
al_bundy316

Мнениеот Toshko » 03 Ное 2010, 19:33

al_bundy316 написа:На външен вид си ги докарал добре :) Не си ли се замислял за филтри от 1 ред? Освен това, разликата в размерите на баса и средата е прекалено голяма, за да можеш успешно да ги напаснеш. Отделно честота на срез на високите е прекалено ниска, но с този средночестотен няма и как да е другояче... Общо взето, след дълго лутане, напасване и смяна на говорители, ще достигнеш до извода, че правилният подход е средночестотния да може да стига спокойно поне до 12-15kHz, за да можеш с най-малки компромиси да го комбинираш с високочестотния. По същия начин стои въпроса и с долната гранична честота на средата.

Добре де... за какво говорим тука?

Как да използвам първи ред при баса, като той от 120 херца нагоре качва някаква безобразна чувствителност... дълбочината на Н-рамката е 41 см, това значи, че най-късия път между предната и задната страна на мембраната е 82 см - това са 406 херца... - това е 1/2ра вълна на 203 херца и 1/4-ърт на 101.5 херца...
Следователно това нещо от 100 херца нагоре започва да се засилва много яко... Разделителна честота на 100 херца означава, че на 100 херца електрически се подават -6 дб, втори ред означава 12 дб/окт, тоест 100 херца са на 1/2ра октава от началото на завала - 66 херца са на 0 електрически, а 132 херца са на -12 дб електрически...

Ако сложа първи ред филтър, 100 херца ще трябва да са ми една октава над началото на пада..., тоест 50 херца на 0 електрически и 200 хелца на -12 децибела... 200 херца на -12 не ме устройват, защото това означава, че вместо да са на -20 дб, те ще са с 8 дб по-силни, ти остави, ами и към 500 вместо да са на - 36 дб, те ще са на -20-22 - тука вече се виждам с едни 14 децибела в повече, дето нямам какво да ги правя...

Колоните имат един друг недостатък, обаче той явно е несъществен за теб ;) той е и предимство де* ;)
Понеже 150 мф капацитет всъщност има ИЧХ, която започва доста по-надясно от мястото където свършва тази на 13мх индуктивност в ИЧХ на системата има пик около 200 херца и то доста голям... - въпреки това АЧХ е равна ;) Ако има нещо за оптимизиране, то е точно там... - по-нисък срез на средата и поставянето и в такова оформление, което да има голям пад на тази честота... - така електрически усилвателя ще е доволен, а акустично пак ще имаме равна АЧХ... Е аз точно това съм направил, като съм си оставил опция да избирам между 60 и 75 мф капацитет на филтъра на средата, като същевременно съм използвал малък екран за отгоре... - отворен от 4 страни ;)

Я да те питам... какво значи нисък срез... Филтъра на лентовия ВЧ ми е на примерно 8 килохерца, обаче е от трети ред... - 18 дб/окт... На мене това ми говори, че ВЧ е на 0 дб електрически при 12 килохерца... , а е на -18 дб на 6 килохерца...
Дори да е на 7.200 херца, електрически е на 0дб при 10800, а на -18дб на 5400 - съвсем прилично...

Да не говорим, че имам още два варианта, които обаче се използват само с 6мф или по-малък компенсиращ кондензатор за последователния резистор от Л-пада на средночестотния... Те са 9 кхз и 12 кхз срез... съответно 13500 на 0 електрически и 18 кхз на 0 електрически...

Ти какво имаш предвид под честота на която да работи ВЧ - -6дб точката или 0 дб точката? ;)

Щото аз на средата съм и изял едни 4 дб с атенюация и съответно 0 дб в нейната АЧХ в тази ситуация мога да си я закарам на сегашното място на -4 дб, а -6 да ми стане сегашното - 10 дб място, което е... 11 килохерца :P 11 килохерца срез при 18 дб/окт е 16500 на 0 дб електрически... и понеже професорския точно около 10 кхз има 2 дб нагоре, прайм среза на 12-13 кхз и поради още една причина... фейна до 20 кхз пада само с още 10-12 кхз... - той си е почти широколентов - чуват се чинели даже ;)

И ся ми е много интересно АЗ ако нямах АЧХ на Фейна в оупън бафъл и АЧХ на лентовия свален точно от моя говорител що щех да правя?

Както виждаш съм подходил максимално обосновано и максимално аудиофилски - средата не е отрязана отгоре, а отдолу е с първи ред... па да не говорим, че QTS му е 0.64... И между другото Жоро Стоев ме насочи към тая среда за което съм му благодарен! Същата среда в друго акустично оформление може да бъде много ужасна! - примерно защото има дупка в средата на магнита и примерно защото гофрата и е звукопрозрачна и въобще прозрачна и пропуска и светлина и въздух... та стават едни ужасии...
Отделно средата има RC последователно за компенсация на повдигането от екрана!

Искам да ми кажеш как се правят тия работи на слух без да се мисли и без да се смята!!!

п.п. а много хора дори като имат АЧХ и ИЧХ пак нищо смислено не правят...

*п.п.2 *- а защо е предимство ИЧХ на баса да се покачва в края на обхвата му и какво означава в крайна сметка това?
Toshko

Мнениеот al_bundy316 » 04 Ное 2010, 12:32

Тоше, говорителя, който използваш не е годен дори за средночестотен, какво остава за широколентов. Само като гледам феритното кюфте и типа на хартията, които използва, ми е ясно какъв е звука, дори без да го слушам. Ако го пуснеш без филтри чува ли се въобще нещо над 5kHz? :biggrin: Ако искаш мааалко подобрение поне махни капачката. Но внимавай да не се изненадаш, защото при говорители като този, след махането звука най-вероятно ще стане още по-лош. На каква основа е навита звуковата бобина? Когато преди 7-8 години направих първите си двулентови ( :( ) тонколони с китайски басове, комбинирани с тайвански високочестотни, пуснати да работят ненормално високо, ми се струваше, че няма нищо по-добро от тях за тези пари. За съжаление в последствие се оказа, че дори не горят добре, защото бяха от ПДЧ :biggrin:
Аватар
al_bundy316

Мнениеот Toshko » 04 Ное 2010, 19:08

al_bundy316 написа:Тоше, говорителя, който използваш не е годен дори за средночестотен, какво остава за широколентов. Само като гледам феритното кюфте и типа на хартията, които използва, ми е ясно какъв е звука, дори без да го слушам. Ако го пуснеш без филтри чува ли се въобще нещо над 5kHz? :biggrin: Ако искаш мааалко подобрение поне махни капачката. Но внимавай да не се изненадаш, защото при говорители като този, след махането звука най-вероятно ще стане още по-лош. На каква основа е навита звуковата бобина? Когато преди 7-8 години направих първите си двулентови ( :( ) тонколони с китайски басове, комбинирани с тайвански високочестотни, пуснати да работят ненормално високо, ми се струваше, че няма нищо по-добро от тях за тези пари. За съжаление в последствие се оказа, че дори не горят добре, защото бяха от ПДЧ :biggrin:

Ами ето, че не си достатъчно информиран ;)

Основата е Полиамид, а проводника е меден - ти какви искаш да бъдат?

Когато преди 7-8 години си направил първите си двулентови колони си бил вече закъснял с едни 7-8 години спрямо моите първи трилентови ;) в смисъл да не ме разбереш грешно...

Таааа от фейна съвсем гол оставен фри еър без екран или кутия се чува прекрасно, чуват се и чинели! 55 лева струва - купи си и ще си ми благодарен, а ако искаш ще си благодарен и на Жоро Стоев...

Не казвам, че са много хубави или че няма по-добри... ;) Има Фостекс, Тангбанд, дори Обертон и Благоевград Ад...

Да те питам, ти от висотата на какъв опит и знания говориш? Просто за да си сверим часовниците...

Ето, това тук е моята така да се каже ТОП система... Покажи и разкажи за твоята...

По-надолу ще намериш данни за говорителя в два варианта - едните са в затворен обем, монтирани на безкраен екран (в стената), а другите данни и АЧХ са за оупън бафъл...

Също така ти давам и данни за тестовия екран, дано ти свършат работа...

Та, кажи ми, има ли такъв говорител, който да можеш просто да го плеснеш на една дъска, да го свържеш, да пуснеш музика, да седнеш и да се накефиш максимално? - ама ако може да те съсипе от бас и да не крещи в средите, а високите му да са естествени! ;)
Toshko

Мнениеот Радостин Атанасов » 04 Ное 2010, 23:03

Тошко, една молба - успокой топката. Струва ми се, че почваш да се изживяваш като голям спец, а пишеш неща, които още не са ти ясни напълно.
Да, има такъв говорител. Този Fane е просто един що-годе добър профи драйвер, нищо повече. За качествена среда се иска още и то не малко.
Без намерение да те засегна, просто искам тук да си пишем спокойно. За това си говорим тук.
Great Sound
0899 867 140 ; 0879 857 140
http://greatsound.snimka.bg/
Радостин Атанасов
Audiomaster

ПредишнаСледваща

Назад към Аудионеслуки и абсурдализми