Дата и час: 05 Апр 2020, 12:44
Font Size

Магнитна Система на Стероиди

издънки на фирми и аматьори

Re: Магнитна Система на Стероиди

Мнениеот Toshko » 22 Апр 2010, 19:08

Намерихме решение на проблема! - казва се: Еквилайзер!

На снимката се вижда една от настройките, като отчетете, че някои честоти между 1кхз. и 6-10 кхз. имат нужда от повече намаляване - нещо явно става с бобините... пред 9-10 омовия широколентов има 11 ома съпротивление!!!

Качвам и две снимки с общ изглед за да добиете представа за колоните.

Вътрешните размери на Н-рамката са 51Х51Х41 см, външните са + 4.2 см нагоре и настрани, т.е. 55Х55Х41 см

Отгоре екрана е 70Х51 с поставка 30Х55 см и крила 35Х15 см без да се отчита дебелината на материала. Всичко по Н-бафълите съм лепил с Хенкел експрес момент (кафяво) а отгоре екраните са лепени с един прозрачен Хенкел. За по-сигурно съм използвал винтове за дърво 4Х41мм с глави за вътрешна еврейска звезда.

Имам симулации на поведението на широколентория и високочестотния с тези положения на екрана правени на програмата EDGE, направил съм скрийн шотове, обаче останаха на един друг компютър...

С еквилайзера работата стана слушаема, а бас се появи, когато включих и двете колони и ги наместих на над 50 см от стените. Плъзгачите в ниските са пипнати щото съм лаком а не защото има нужда :biggrin: и за да се изфукам... Баса е уникален! :biggrin:

Поздрави!

п.п. ще пусна тема написана подробно с цени и всичко останало веднага щом уточня филтрите!
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Toshko

Мнениеот Toshko » 26 Апр 2010, 15:56

Здрасти,

Тая тема ми стана малко като блог или дневник на аудио терзанията. :P

Както и да е, на 5-тия (вчера) ден от както са направени колоните постигнах сериозен прогрес!

Трябва да се подчертае, че прозрението ме осени на 4-тия ден (събота). Реших, че колкото и да се напъвам аз аудио инженер няма да стана, поне не и в обозримо бъдеще и не със знанията с които разполагам. За сметка на това като следовател съм бих казал доста високо квалифициран. :biggrin:

Проведох разследване и стигнах до извода, че ще е най-хитро да повторя оригиналния филтър даден в проекта от Мартин Кинг :P само че неговият Фостекс ФЕ126Е има импеданс 5 ома на честотата на срез ;) а моя широколентов има поне 10 ома... така и така имах нужда от подтискане на широколентовия с 5-6 децибела ;) ... взех стойности на резисторите от 10 ома в паралел и 4.7 ома последователно ;) паралелния го сложих директно на клемите на широколентовия, а последователния пред филтъра, така филтъра е със стойности за 5 ома товар: 5.6мх и 51 мф, а усилвателя вижда минимум 9.7 ома :D - и работата станаааа :biggrin: - гласовете се оправиха и вече нямат кутийно-телефонен оттенък, китарите и соло барабаните придобиха доста повече плътност... абе стана като хората :P

Обаче ми се появи още един сериозен проблем! - него го имам още от вторие ден... както се оказа в последствие колкото повече напън и часове свирене виждат широколентовите, толкова повече високи излизат... имам предвид много високи и като количество и като качество! плъзгача за 16 килохерца на еквилайзера им влияе много все едно 16 килохерца са на 0 дб :P - лепилото ли се изпича, втвърдява ли се нещо не зная!
От тая работа последва факта, че високочестотния отрязан на 12500 херца с филтър Бътъруърт само пречи! Ама много! Постепенно високите започнаха да стават терористични - предполагам поради сумиране и анулиране на всевъзможни честоти - беше станало кошмарно по едно време... Правих им филтър на 14000 от трети ред... - нищо! При това от трети ред пробвах и Линкуиц-Райли и Бътъруърт - нъцки! Правих филтър от трети ред на 17000 - ммммммммНЕ! Слажих им дори 11 ома последователно и 10 в паралел - това е много атенюация - все едно не са заглушени - викат и правят мешавица - просто широколентовия има прекалено много високи!

Та вчера вечерта изключих високочестотния и всичко стана прекрасно!!! :P :P :P Може да се слуша всичко без корекция с натиснато копче "Пюър Директ"! Особено класическа симфонична музика звучи все едно си в залата, звука е много обемен с много сериозно присъствие, разделителната способност в ниските е потресаваща!!! На струнните може да се каже колко са грапави струните!!! Чува се материала от който са направени мембраните (кожите) на ударните - дали е кожа или пластмаса и колко е опъната :biggrin:

Все пак това са колони с 30 херца на 0 децибела и 24-28 на -3! И 18 херца на -6 децибела... от последното обстоятелство файдата е никаква, защото такива звуци в музикалние сигнал просто липсват, но като се пусне тестова честота колоните се превръщат в тектонични оръжия :biggrin: Освен това могат да се слушат произведенията за орган на Бах без загуба на информация :biggrin:

Поздрави!

п.п. понеже ми хартиса матриал, смятам да произведа и едни бафъли с 8 инча среда на Обертон - има едни говорители с под 20 грама маса на движещата се част ;) РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп. РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп. - тамън са 8 омови с правотоково съпротивление 5 ома ;) и тамън като ги подтисна хубавичко с Л-пад ще ползвам подобни стойности отдолу... - това ще е средата... а за висока среда (от 1600 херца примерно)и високи ще взема да използвам някое визатонче :biggrin: или някой Танг Банд :biggrin:
Toshko

Мнениеот Марто » 26 Апр 2010, 20:43

Високочестотните ползваш ли ги ?
Изображение
Fiat Punto - City 5.18L/100km Highway 4.65L/100km
Аватар
Марто

Мнениеот Toshko » 27 Апр 2010, 12:18

Не, защото широколентовия качва много нависоко и става мешавица. Говорителите са близо един до друг и реално примерно на 12500 херца дължината на вълната е 2.75 см, а разликата в дълбочината на акустичните центрове е приблизително толкова или поне някъде там - поне 1.5 см е... тамън като да се застъпят пик с падина и става чудо... - в лошия смисъл...

Може да отрежа широколентовия примерно някъде между 8 и 10 килохерца и отгоре лентовия. Иначе широколентовия има много балансирани и динамични високи, но има и един шумящо-шептящ шум най-отгоре, който предполагам се дължи на материала на в.ч. конуса и отделно от това на моменти няма достатъчна разделителна способност при по-сложни високочестотни шумове, като някои специфички перкусии при които чинела се удря с едно като четка и т.н.

Другия ми проблем е че според мен частично на лентовите съм им видял сметката в предишната система в която бяха :| :confused: щото там бяха пуснати с трети ред от 3 кхз. и съм подавал 300+ вата мощност към системата... към тази система повече от 150-200 не съм пускал... :eek: :P а сега е със 75 вата Ямаха, която принципно е безопасна, но след средата на потенциометъра при сигнал 0 дб на входа, клати мембраните на баса доста, което е признак, че Пуш-Пул с по два транзистора на канал си е малко...

Поздрави!
Toshko

Мнениеот Toshko » 11 Май 2010, 18:37

Искам да ви се пофаля, че си направих нови бафъли на мястото на бафълите върху Н-фрейма с големия бас :biggrin:

Изцяло по мой проект... и тоя път май уцелих :biggrin: дизайна е нов и честно казано не съм виждал някой да е правил точно такива... - тоест май направих оригинален дизайн ;)

Какво е готиното:

1. линейнст! смятам че са в рамките на +/- 2 децибела като нагоре са много малки и кратки пикове, а надолу са две малки стъпалца при това точно където трябва... даже да не кажа, че са +/- 1.5 дб, като през над 80% от обхвата са на 0 :P

2. от 1. следва и 2., а именно детайлност при това реална - тоест присъстват всички подробности в това число и слабите звуци... нали се сещате, че ако има пикове няма как да се чуят други звуци около тях ;) вярно,че примерно пик на 1.8-2.2 кхз може да разкрие женските бек вокали, но замисъла на тон режисьора едвали е искал те да са наравно със солиста ;)

3. верен човешки тембър - позволяват да се направи разлика между акцентите на изпълнителите ;) гласовете са ясни и думите са отчетливи

4. баланс - баланса се запазва с увеличаването на подаваната мощност, всъщност поемат без проблем 65 вата само среди и високи от 200 херца нагоре...

Най-прекрасното, е че аз такъв хубав соло барабан не бях чувал до сега :P оказа се че хубавата ниска среда много помага и на ниските.
Toshko

Мнениеот Радостин Атанасов » 11 Май 2010, 21:28

Пусни някоя снимка да видим какво си направил.
Great Sound
0899 867 140 ; 0879 857 140
http://greatsound.snimka.bg/
Радостин Атанасов
Audiomaster

Мнениеот Toshko » 12 Май 2010, 14:57

Ето гииии :P

Бафъла е малък 31Х40 см (дано не бъркам, че вече се обърках)

Говорителите са на по 4 см от горния и долния край, средата не е отрязана отгоре ;) - интересното, е че пичовете от Фейн си сменят мнението за АЧХ на говорителите си както си искат... сега на сайта им се вижда дадена АЧХ на тази среда (Соверен 6-100) в ОБ :biggrin: и твърдят горна граница 10 кхз на -3 дб :biggrin: - точно това, което бях чул навремето като ги купих и ги хвърлих да свирят голи на дивана - много верни високи до колкото ги има и много красив звук.

От опит знам, че тия говорители щом доближат кутия и стават ужасни за слушане.

Това бафълче с тези размери им прави пик с център на 750 херца ;) - около 4-6 децибела, пика започва от 250 херца и свършва на около 1.5 кхз. - затова сложих компенсираща верига - 15 мф и 4.7 ома... - подейства им прекрасно... Сложих и Л-пад който им сваля 4 децибела от чувствителността по цялата лента - 13.8 и 3 ома и отдолу има първи ред филтър от 70 мф кондензатори... - така им нагласих импеданса с Л-пада и компенсиращата верига, че да дойде тамън 70 м.ф да са филтър започващ между 180 и 250 херца...

Оригиналното на конструкцията е че целия бафъл е повдигнат ;) така предсказанията на програмата EDGE (която не знае за съществуването на подове и хоризонтални повърхности отдолу) да са идеално точни ;) освен това открих, че звука така ми харесва много повече!

Оставил съм си възможност да си избирам дали филтъра на високите да е от втори или от трети ред и дали да е от трети ред със или без 1 ом атенюация... най ми харесва от трети ред с един ом, но за различни слушатели и различни нива на слушане мога да си цъкам...

Също така мога да си избирам къде да включвам плюса преди филтъра на високите - направо на плюс, на плюс през 70 мф или след компенсиращата верига на средата с 4.7 ома и 15 мф... - разлика на ниски и средни нива няма... може би последния вариант е малко по-тих.

Нарочно сложих по-голяма индуктивност във филтъра на високите - реално работи до 4 килохерца, но като се отчете, завала, който започва в средата над 7-8 килохерца ми е добре, че филтъра на високите не е много стръмен над 4-5 килохерца...

В общи линии това ми е научната обосновка, не съм проектирал, просто имах излишни среди и високи и имам една торба кондензатори (2.50 бройката мога да ви кажа къде се продават ;) ) както и имам филтрите, които ми направи едно същество, чието име няма да споменавам, но самите филтри използвам за добив на жица и кондензатори :biggrin:

Та реших да си направя малки бафъли висящи във въздуха - тоест пълен бафъл с 4 отворени страни и ДЖАКПОТ!

Честно казано направо не ми се вярва - сковах ги, постепенно им усложних филтъра, слушах, чесах се по главата, слушах прайх, струвах и воала! Аз такъв звук не бях чувал! В един разговор Радо ми беше казал че било имало някакви системи и говорители, които звучали ярко и ясно... - май сега вече разбирам! Изобщо не се шегувам и не преувеличавам! Който иска да заповяда да слуша!

Най-готиното, е че аз толкова линейна система не бях чувал... и си запазва баланса и детайлите и при ниски и при бая силни нива :P

Който е задълбал в някакви езотерики и алхимии да дойде задължително да ги чуе да си свери часовника и да види, че с евтини части и относително проста система може да се постигне направо ококорващ резултат!

Ще дам точни чертежи и скриншот от програмата EDGE... Обаче искам да направя една уговорка, която същевременно е предупреждение! Резултата е на уникално ниво! На всичкото отгоре системата е евтина! До тука разбрах, че много професионални търговци и майстори използват програмата EDGE - тя е написана и създадена от Martin J. King и негови близки колеги! И е за употреба безплатно САМО и Единствено от любители и средно некадърни ентусиасти като мен! А съм разбрал, че някой твори и продава с EDGE или ми е изкопирал бафълчето, а съм вдигнал шум до бога, дал съм го под съд или съм се обадил на Мартин Кинг! Или всичко наведнъж + балканска изненада бонус! - Това съвсем сериозно!

Частите за един филтър излизат 15 лева, кабелите излизат 3-4 лева, една среда Фейн е 55 лева, един високочестотен на Професор Вълчев е 70 лева, тоест комплект такива бафъли излиза 310 лева с дървото! Да не вземе някой да ги прави и да ги продава!!! Професионалистите да бъдат така добри да направят по-хубави!

п.п. който дойде да ги чуе ще разбере защо правя толкова уговорки!

Поздрави!

п.п.2. Моля препоръчайте ми някакви три позиционни щракала с приличен вид за двата избиращи ключа в схемата...
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Toshko

Мнениеот Toshko » 18 Май 2010, 14:16

Такаааа, докарахме я до там, че събота и неделя направихме сравнение между зва чифта сигнални кабели и чухме разликата :mrgeen: - това не съм вярвал, че ще ми се случи!

Вярно че сравнявахме комплект бяло/червени тънки жички с чинчове и комплект с позлатени чинчове и кавел струващ 180 евро за метър - нарочно го направихме за да видим дали изобщо може да има разлика...

Във високите имаше разлика в полза на скъпите кабели, но не мога да твърдя нищо друго! Не съм убеден как се вияе 3Д ефекта или ниските честоти. Респондентите ми бяха двама - един обикновен не изкушен слушател, но с добра музикална култура - той ми се явяваше контролна група и един аудиофил - през цялото време не знаеха кои кабели слушат! Аз естествено слушах също и също си записвах - и на трима ни наблюденията съвпаднаха точно!!!

Тоест закъсааме го! - щом се чуват разлики в кабелите значи нещо не е наред!

Завала на средночестотния след 7 килохерца така окомерно по данните на производителя е около 20-24 дб/окт, което значи, че средната точка между неговия филтър и този на високочестотния трябва да се смъкне от 9800 където е в момента!

Имам и проблем с качеството на елементите във филтъра на високочестотния, смятам за втория кондензатор за използвам пакет от няколко кондензатора по 1 МФ с проверени свойства, защото иначе просто нямам вариант за свестен кондензатор... - мисля си евентуално за жълт визатонски 4.7 мф, защото черните съм ги пробвал и не стават! Докато за жълтите имам пак опитни данни, че са по-добри! Резистора за високочестотния също не ме радва - пробвах два вида и те отпаднаха - мисля да използвам 2 вата метално-оксиден от най-обикновенните!

Също така смятам да прескоча последователния резистор на Л-пада на средата с 3-3.3 мф кондензатор ;) по този начин ще направя филтъра на високочестотния по-стръмен ;) - от 18 на около 20 дб/окт и освен това може да ми отпадне нуждата от резистор за високочестотния... - ако някой разбира да се обади :biggrin:
Има шанс по този начин освен резистора на ВЧ да отпадне и нуждата от пипане на елементи във филтъра на ВЧ и само да сменя втория кондензатор с 4.7 мф, но какъв???

Абе въобще в голяма беля се вкарах!

Радвам се поне, че съм уцелил компенсацията на повдигането от бафъла (15 мф/4.7 ома... всъщност по сметки трябваше да е с 13 мф, ама сложих 15 и работата заспа!) и акустично съм съгласувал системата много добре!
Toshko

Мнениеот DRGeorgiev » 21 Май 2010, 21:49

Тошко каква ти е идеята с широколентовите говорители ВЕ 1523-1А? :?
Аватар
DRGeorgiev

Мнениеот Toshko » 23 Май 2010, 16:15

DRGeorgiev написа:Тошко каква ти е идеята с широколентовите говорители ВЕ 1523-1А? :?

Идеята, е че имам още към 2-3 квадратни метра 21 мм тополов шперплат :biggrin: и освен това знам къде се продава и ми се струва евтин...

Може обаче да остана без идея, защото като гледам как се държи продавача с мен и нещо не ми идва отвърте да му давам пари... то не че са някакви страшни суми де, но все пак не знам как да общувам с хора, които ме обиждат!

Поздрави!

п.п. Докторе, дай да измислим нещо интересно, да го сковем и да го слушаме след това :P

п.п.2. Знам, че не си доктор, ама ме кефи :D

п.п.3. Работата с бафълите ми става все по-интересна! Малките бафъли са акустично по-съвършенни, но е много трудно да се използват без корекция при честотите под 1-1.5 кхз. стигам до извода, че трябва да се търсят определени говорители за бафъл... нямам предвид само QTS показателя, който не е от значение при честотите над 100 херца... импулсните им характеристики придобиват ново значение за тембъра... започва да ми се струва, че твърдото окачване и високия ДФ са по-ценни за ОБ отколкото за другите видове оформления.
Върти ми се в главата нещо за хорни + ОБ, но ми е трудно за измисля вариант при който ОТ да се "губи" в дълбочина.

Сега е много красиво като звучене, защото дори когато не си в средата и целенасочено зяпаш едната колона не можеш да чуеш звук идващ от нея... - звуците при почти всички положения остават фиксирани между двете ОТ и имат дълбочина с аспект, който се запазва като се разхождаш из помежението... Тоес тако в дует единия вокалист има координати определени по отправни точки от двете колони, то като се преместиш 1-2 метра в страни вокалиста си запазва положението а ти се местиш спрямо него - много е интересно :o - не съм сигурен как може да се постигне това с предна хорна...

Това, което ме влече най-много е хоризонтални говорители с 360 градуса излъчване като юноша съм пробвал разни работи в тази насока и беше много интересно... - не съм се задълбочавал...

Обаче сега като правих малките бафъли пак пробвах една невинна опитна постановка... Пробвах първо с лентов, а после и с куполен ВЧ сложен хоризонтално... и отгоре различни подръчни отразяващи повърхности... - чинела стана кръгъл :o :o :o и даже се заклати... - много-много интересно!
Toshko

ПредишнаСледваща

Назад към Аудионеслуки и абсурдализми