Дата и час: 05 Апр 2020, 10:52
Font Size

Магнитна Система на Стероиди

издънки на фирми и аматьори

Магнитна Система на Стероиди

Мнениеот Toshko » 12 Апр 2010, 20:02

Вижте този говорител: РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп. РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп.

Аз такава пропорция на магнита спрямо диаметъра на говорителя не бях виждал :P

Иначе ето го двигателя на новите ми оупън бафъли РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп. РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп.
- днеска преборих всички бюрократции на митницата при това за под два часа и без да се карам с никого, но през това време пощата затвори :biggrin: та утре сутрин ще си ги взема вече окончателно и започвам да строя :cool:

Между другото смятам да си купя за паралелната верига във филтъра на нискочестотния по 7 броя руски кондензатори от ето тези: РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп. РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп. (трябва да докарам 150 мф капацитет) ако някой смята, че са крайно не подходящи, много го моля да сподели преди утре сутринта! :P

Също така моля да ми кажете дали тези кондензатори стават за последователни вериги в хай пас филтър с нисък срез между 200 и 400 херца. И на едната и на другата верига ще и направя байпас с малки керамични кондензаторчета - за всеки случай...

Мога да взема и кондензатори Визатон за хай пас филтъра на широколентовия - ако препоръчате. - трябват ми между 40 и 50 мф - още не знам, защото нямам ИЧХ на широколентовия.

п.п. така както съм го написал: "новите ми оупън бафъли" звучи все едно имам стари... ПЪРВИТЕ МИ БАФЪЛИ Е ПО-ТОЧНО :cool: - та реших да заложа на сигурно с 18-ка :cool:
Toshko

Re: Магнитна Система на Стероиди

Мнениеот Toshko » 13 Апр 2010, 13:23

Днес сутринта взех басовите говорители :biggrin: - наистина 18 инча изглеждат впечатляващо и се надявам да свирят пак така.

Ще правя 3 лентова система с Голдууд 18 инчови баси, 8 инчови широколентови на Радо и лентови високочестотни на Професор Вълчев.

Всички филтри ще са от втори ред

Филтъра на баса е настроен на 100 херца (13 мх. и 150 мф)

Филтъра на широколентовия е настроен на около 200-250 херца (5.5 мх. и 40-50 мф. - според зависи) + атенюация между 3 и 6 дб с резистори пред филтъра - според зависи - взел съм много за да експериментирам.

Филтъра на лентовите високочестотни е настроен на около 12 кхц. (1.17 мф. и 0.17 мх.) също може да го намаля 1-2 децибела с резистори

Взел съм 0,04 мф дискови кондензатори за шунтиране на другите кондензатори, също така съм взел 0,1 мф за да догодя 1.17 мф.

Дупка между баса и широколентовия няма да има, защото на 100 херца баса с този филтър е 89-91 дб, а самият говорител от там качва много чувствителност и в комбинация с чудовищните стойности на филтъра държи до 200 херца средно ниво 89-91 дб. и започва да пада...

Ето малко снимки :biggrin:
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Toshko

Мнениеот DRGeorgiev » 13 Апр 2010, 16:04

А екрана какъв ще е?
Аватар
DRGeorgiev

Мнениеот Toshko » 13 Апр 2010, 16:26

Отдолу Н-рамка с 4 страни и бафъла с говорителя посредата, а отгоре обикновен бафъл 51Х51 см

С две думи ето това: РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп. РЕГИСТРАЦИЯ или ВХОД за пълен достъп.

Човека препоръчва използването на еквилайзер, а аз имам тамън два - единия даже започва от 20 херца и е със стъпка 3/4 октава... - т.е. по 16 плъзгача на канал...

Другия вариант е би-амплификация и активен филтър... мисля си в бъдеще да се сдобия с лампов усилвател за средите и високите :biggrin: то и по принцип е крайно време да се сдобия с някакви лампи...
Toshko

Мнениеот DRGeorgiev » 15 Апр 2010, 16:35

Да-дааа крайно време е,гледай само да не е PP,а да е някое мощно SE!Докаде си стигнал?Хъм, и тия лентови но Вълчев как ли ще се представят,един мой познат ги има СТ.Загора,само че не ге е монтирал никъде,ако свирят като ВЛД-80,40 пълен ужас!
Аватар
DRGeorgiev

Мнениеот Toshko » 21 Апр 2010, 16:10

Имам една добра и една лоша новина.

Добрата е че направих колоните и свирнаха много добре! Бас, нисък бас, бърз бас, с две думи всякакъв бас, контра бас :P - какъвто бас се сетите, те го могат, задоволяват се с относително малко мощност, като свирят отчетливо всички честоти под 0.5 вата - абе прекрасно!
Среди и високи също свирят много добре - имат 3Д ефект, дори когато е пусната само едната колона звука не излиза от нея а някъде пред и около нея... - направо са чудни...
И всички тия прекрасни неща с копчето на пред усилвателя "тон байпас" - тоест чист сигнал без корекции... - това със системата ми от монстър Ямахи или иначе казано най-добрите до които съм се докопал, което в случая се припокрива с най-добрите правени някога... :P

Всъщност сега се сещам, че лошите новини са две...

Първата лоша новина, е че в помещението за което са предназначени и с усилвателя за който ги мислех се представят по-зле от жалко... :( :mrgeen: :mrgeen: :mrgeen: - в смисъл, че няма и следа от бас, средите кънтят и т.н. - абе мизерия не на квадрат ми на куб :mrgeen: :mrgeen: :mrgeen:
- Да кажем, че ще им намеря място или, че ще използвам еквилайзер...
По някакви непонятни причини стерео усилвателя ми Ямаха RX-497, който иначе свири толкова добре тотално май не може да се оправи с тези колони... :(

Втората лоша новина, е че го закъсах с филтрите много сериозно :(

Първоначалната схема на филтрите можете да видите на снимка OBHF5 (трябва да се пада най-отгоре) - с тази схема всичко беше прекрасно, единствено бях избрал максимален обхват на корекцията (към 2 октави+) бях дал минус 5-6 децибела и бях центрирал средата на корекцията да е около и малко под 2 килохерца. - просто прекрасно...

Като установих, че трябва да подтисна средите с близо 6 децибела и високите с около 1.5-2 децибела, започнаха мъките ми :( - сложих първо 2Х12 ома, т.е. 6 ома пред филтъра на средата. Самата среда има правотоково съпротивление около и малко над 7 ома, тоест е 9 ома+ - 9+6 = 15 ома - тамън в обхвата на усилвателя... така ама от тая работа сигнала реши, че му е по-удобно да пътува през високочестотния, който взе да кряка, да фъфли и да шушти :o :( :mrgeen:
Сложих на високочестотния първо 0.6 ома - усети се, но не достатъчно...

След това сложих на високочестотния 2Х12 ома (6 ома), а на широколентовия 2Х22 ома (т.е. 11 ома) - всички вокалисти добиха сериозни говорни дефекти, като на Майкъл Болтън е почти нетърпимо :( :? :mrgeen: :mad:

След това установих, че трябва да сваля честотата на срез на широколентовия от 500 херца на 200, но се оказа, че имам стойности на бобини (общо 5.8 мх) само за 350 херца (5.8мф и 33 мф)... - от тази интервенция звука се влоши още повече :( :mrgeen:

Общо взето увеличаването на броя на частите за филтър на Визатон е обратно пропорционално на качеството на звука, като особено много ме съмнява кондензатора на високите...
Също така колкото повече ставаха съпротивленията, толкова по-гаден ставаше звука :mrgeen:

В момента вариантите пред мен са или да направя би-амп с активен филтър пред усилвателите с филтър единствено за високочестотния (0.15 мх и 1 мф - 12 кхз.) или да полудея с тия филтри :(

Вярно, че с тия съпротивления в момента високочестотния има съпротивление 6+8=14 ома, а средата 9+11=20 ома и ще трябва да правя L-pad за да постигна мормално съпротивление... което предполагам е проблем за повечето усилватели...

Друга беля, е че измерих съпротивлението на високочестотния и установих, че е 4 ома :( - много силно се надявам при сигнал да си го покачва на 8 ома, щото за толкова съм го поръчвал... иначе, ако е 4 това може да обясни многобройните ми несгоди...

Най-гадното, е че добавянето на съпротивления не изглежда да влиае особено на чувствителността на широколентовия и високочестотния - е това просто ме втрещи най-много!!! - Увеличаваш съпротивлението на единия, другия се разкряква и така до безкрайност :o :mrgeen:

УЖАС! :biggrin:

п.п. не бързайте да правите заключения за концепцията или моите способности! Просто споделям несгодите, които предполагам, че съпътстват този процес винаги.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Toshko

Мнениеот DRGeorgiev » 21 Апр 2010, 18:20

Добре е направен ОБ,това с което си се захванал за мен лично е много сложна история(за направа на филтри)
успех!Един въпрос:Колко срува този материал?На квадрат ли е?На лист ли е?Дебелина?
Аватар
DRGeorgiev

Мнениеот entusiast » 22 Апр 2010, 15:10

Тоше,виж това върши ли ти работа.Има хубави обяснения като се поразходиш.
http://www.diyaudioandvideo.com/Calculator/XOver/
entusiast

Мнениеот Toshko » 22 Апр 2010, 15:24

DRGeorgiev написа:Добре е направен ОБ,това с което си се захванал за мен лично е много сложна история(за направа на филтри)
успех!Един въпрос:Колко срува този материал?На квадрат ли е?На лист ли е?Дебелина?

На мен пък не ми се струва сложна работа това с филтрите, всичко е елементарно: кондензатора има определана предсказуема ИЧХ, индуктивността също, кондензатора последователно, бобината в паралел=хай-пас филтър, обратното=лоу пас филтър
Отделно като знаеш предсказаните ИЧХ-та на кондензатора и бобината гледаш в точката на срез импеданса на паралелната филтрова верига винаги да е около и над импеданса на говорителяХ2 за да не си товариш усилвателя... и това зцнам аз... и това е крайно не достатъчно! - очевидно! :biggrin:

Материала е тополов шперплат 21мм дебел, много мек и приятен материал, но малко лек! Продават го в Лесоцентър. - пишеш в гугъл и ще ти излезе, оказа се че го има в София и в Бургас и в Габрово и сигурно и в Стара Загора.

Продава се на лист и ако не се лъжа е 125Х250 см и струва около 57-60 лева на лист, рязането е отделно, но не е скъпо. За тези колони прескочих с малко във втори лист и заедно с рязането на плоскостите всичко ми излезе 150 лева, като излишния материал за сега служи за облицовка на част от една стена в гаража. - красив ми се вижда поне на мен.

Сега за филтрите... Смятам за сега да разкарам паралелните индуктивности на широколентовия и да оставя 60 микро фарада кондензатор(и), за високите обаче не знам какво да правя...

Ще направя на средата и на високочестотния L-pad-ове и всъщност смятам, че за филтрите в моя случай се изисква търпение и упоритост... поради което ми се струва, че накрая усилията ми ще се увенчаят с успех... ама вече ми се повдига от колони и усилватели :mrgeen:

Нарочно не пускам тема за сега, защото още не съм доизяснил много работи... почки съм сигурен, че дори в паралелна верига индуктивност с феритна сърцевина разваля звука при това много, може и да бъркам или да се дължи на това, че бобините са две и са с успоредни оси...
Toshko

Мнениеот Toshko » 22 Апр 2010, 15:51

entusiast написа:Тоше,виж това върши ли ти работа.Има хубави обяснения като се поразходиш.
http://www.diyaudioandvideo.com/Calculator/XOver/

Благодаря! Прави ми впечатление, че има различни варианти за стойности при еднакви честоти и импеданси... и че наблюдението ми, че като бъзикам филтъра на средата и се влияе високочестотния и обратно е правилно!

Явно можем да проектираме филтрите отделно за отделните ленти само при положение, че имаме синхронизиращи трафове пред тях, примерно 3Х24 ома и хоп стабилни и постоянни 8 ома и всички говорители са на -12 децибела :lol: щото през всички първични намотки тече пълночестотен сигнал... :mrgeen: ама пък ще сме рахат с филтрите...

И тия мъки ме спохождат при положение, че съм накупил най-разнообразни стойности от всички елементи и като гледам ще трябва да купя още :?
Toshko

Следваща

Назад към Аудионеслуки и абсурдализми