Дата и час: 05 Апр 2020, 10:55
Font Size

Просто да Споделя

издънки на фирми и аматьори

Просто да Споделя

Мнениеот Toshko » 06 Мар 2010, 12:19

И да събера мнения.

От както се сдобих с 20 сантиметровите широколентови на Аудиомастер съм ги оставил в кутиите на колоните на грамофона Вега-101 :biggrin:

Кутиите са оставени отворени отзад. Слушам ги на ресивър, като за ниските използвам само входа за ниски на колоните ми Таной, а двата канала за съраунд съм включил в широколентовите...
Настроил съм активния филтър на 200 херца, така че таноя свири до 200, а широколентовите от 200 нагоре.

Такааааа, а сега самото наблюдение... Понеже са без решетки отпред и кутиите с широколентовите стоят на земята, като не ги слушам ги обръщам към стената за да не ги ритне някой и за да не ги "модне" кучето :biggrin:

Обаче тука последната седмица ме мързи да ги обръщам и си слушам така както сочат към стената... - ми прекрасно се чува :o ама много хубаво! Нито фази съм обръщал нито нищо, на всичко отгоре и чинелите звучат супер :o

Трябда да отбележа, че за да ги изравня по чувствителност с 89 децибеловия Таной съм настроил двата канала за ниски на +7 децибела, а двата канала за среди и високи ги мърдам между -0.5 и +0.5...

На всичко отгоре май така звучат по-добре :o :o :o - да сега проверих :o :o :o - направо прекрасно и отпуснато, абе супер! :o :o :o и на всичко отгоре детайлите във високите са повече :o

Голем кеф! - нямам научна теория по въпроса :biggrin:
Toshko

Re: Просто да Споделя

Мнениеот Марто » 07 Мар 2010, 14:16

От цялата тая работа, на мен нищо не ми стана ясно.
Дали съм единствения дето не е разбрал нищо ?
Изображение
Fiat Punto - City 5.18L/100km Highway 4.65L/100km
Аватар
Марто

Мнениеот Toshko » 07 Мар 2010, 14:26

Малко колони без задни капаци, стоящи на земята звучат по-добре като сочат към стената, отколкото когато са с лице към слушателя.

Съвсем логично! Отразения сигнал е с по-добра АЧХ заради ъглите сключени по пътя на сигнала между ухото-стената и говорителя ;)

При директно излъчване говорителя е прекалено ниско, а ъгъла с пода е прекалено малък за да отрази по посока ушите на слушателя. ;)

А звука е адски готин :P
Toshko

Мнениеот Марто » 07 Мар 2010, 14:35

:blink: :laugh2:
Изображение
Аватар
Марто

Мнениеот DRGeorgiev » 08 Мар 2010, 11:58

Дай малко снимков материал!
Аватар
DRGeorgiev

Мнениеот Марто » 08 Мар 2010, 12:08

DRGeorgiev написа:Дай малко снимков материал!

И измервания на АЧХ :D
Изображение
Аватар
Марто

Мнениеот Toshko » 08 Мар 2010, 12:31

На ухо така са по-равни отколкото като са с лице към мен :o - необяснимо :o а звука наистина е много добър!

- отдавам го на факта, че още си нямам фазови палци...
Toshko

Мнениеот Марто » 08 Мар 2010, 17:18

Може ли да ми кажеш защо се използват Фазовите палци ?
Изображение
Аватар
Марто

Мнениеот Toshko » 09 Мар 2010, 00:52

Практически всичко, което знам за тях съм го написал в тази тема :confused: viewtopic.php?f=41&t=83

Преграда пречеща на интерференциите водещи до заглъхване и сумиране на вълните, особено полезна при наличието на в.ч. конус. или дълбока мембрана.

Друго не знам, въпреки че доста ме бива по гадаенето ми се струва, че би било излишно!
Toshko

Мнениеот Toshko » 05 Апр 2010, 18:32

Фазовите палци практически напълно елиминираха изкривяванията и струва ми се в изключително голяма степен изравниха АЧХ на говорителите :P

Вече ги слушам обърнати към мен, а не към стената.

Ето апаратурата:
AF7.JPG

На снимката се вижда как съм настроил еквилайзера - Ямаха EQ-1100 (ньй-високия възможен клас еквилайзери на Ямаха и конкретно най-добрия правен някога от Ямаха... - продаде ми го Цецо (Бодан)за което съм му много благодарен! - сега комплекта ми ТОП модели на Ямаха е пълен...) и как съм настроил вградения активен филтър на ресивъра Пионер-417. (най-лявата скала на еквилайзера е 30 херца, а стъпката е една октава)
За честотите до 200 херца се грижи нискочестотната част на колони Таной Сенсайс ДЦ-2 (позволяват би-амп и би-уайър).
Заради различната чувствителност съм настроил двата канала за ниските честоти на +4 децибела и малко съм усилил най-ниските честоти.
По този начин съм си позволил да не използвам абсолютно никакви пасивни филтриращи елементи за широколентовия говорител.

В момента звука е такъв, че като започна да ги слушам просто не ми се става! Няма кусури, които да могат да се опишат с думи!

Ето ги самите фазови палци:
AF8.JPG

affp2.JPG

Луфта, който съм оставил между палеца и мембраната е 0.3 мм - три десети от милиметъра в диаметър или иначе казано 15 стотни в радиус, т.е. по окръжността... ;) (24 мм диаметър на бобината, 23.7мм диаметър на палеца...) ;)

Височината на фазовите палци е 60мм+1 десета надстърчане на стоманената вложка в основата им, тоест с малко са по-високи от дълбочината от края на мембраната до основата на магнитната система където стъпват. - Нарочно ги направих така, за да съм сигурен, че никои две вълни излъчени от срещуположни краища на мембраната в равнина падаща отново върху нея или напускаща я под много малък ъгъл няма да се срещнат за да се анулират или сумират.

Поздрави!
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Toshko

Следваща

Назад към Аудионеслуки и абсурдализми