Дата и час: 25 Апр 2019, 15:55
Font Size

Илюзията на 21-ви век?

За процесите, поради които чуваме това, което чуваме

Илюзията на 21-ви век?

Мнениеот Христо » 22 Юни 2011, 18:45

Началото на ерата на илюзионистите се смята, че поставя Айзък Фокс през 19 век. Най-интересният му фокус е “Торбата с яйцата”. Билетът за представлението му е струвал 1 лира, което за онова време представлява изключително висока сума. След смъртта му (1731 г.?) той оставя наследство равняващо се в днешни дни на 1 милион долара. (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D1% ... 0%B2%D0%BE )
Но той не остава и единствения. "Магията" се разпространява бързо и заразно като чума и само няколко десетиления по-късно влизаме в 20 век, смея да твърдя-века на фокусите и илюзионистите.

Няма да се спускам в повече подробности, а това което се опитвам да опиша е красотата на нещо което знаеш, че е само номер, трик и реално си има своя механизъм за осъществяване и реализиране. Този механизъм е скрит и понякога само неговият създател знае какъв точно е и как се осъществява/изпълнява. Но въпреки това хората обичаме да гледаме подобни неща...обичаме да ни "лъжат" първокачествено!
Тук се намиса и нашата обща страст (не фокусите с капачки и гълъби) аудиото. Да всички знаем, че от един говорител два или повече, излиза звук но в него няма наврял се тромпетист. А магията е още по-голяма и красива когато дадена система звучи като Акага или Виенската филхармония. Много хора казват "само LIVE". Е да де ама който обича фокусите? Аз лично харесвам този вид илюзия. Илюзията да съм по бельо, бъркащ си в пъпа, а пред мен да хвърчът ноти и ритми и то точно тези който аз пожелая. Да знам, че това пред мен са само два говорителя, подхранени от усилвател и ЦД, но понякога като затворя очи и виждам фокуси от който настръхвам! А веднъж настръхнеш ли....връщане на зад, и как да забравиш този "фокус" няма!
Та така де, надявам се и вярвам, че пътя по който сме поели (колкото и нескромно да звучи), ще ни отведе до началото на една нова голяма ера на илюзиите и фокусите, а именно ГОЛЯМАТА МАГИЯ на аудио системите ни. И със всеки следващ "трик" в арсенали ни, да става все по-голям и внушителен фокуса. Па дай боже скоро да научим как да стане невидима тая пуста система :) За сега май само вадим по един два тромпетиста :)
Поздрави от вашият малък аудио Худини!
Христо

Назад към Психоакустика