Дата и час: 17 Сеп 2019, 08:50
Font Size

още една вариация на тема OB

екрани, хорни, предавателни линии-TL

Re: още една вариация на тема OB

Мнениеот Toshko » 12 Яну 2010, 18:11

Колега, уникални системи показваш!

Ето го: http://www.vissokogovoriteli.plc.bg/pro ... 10_311.htm , като по-високата чувствителност е за по-големия по размер магнит, мембраната е дълбока, шасито е максимално отворено, гънката не мога да я коментирам, но изглежда годна за третиране с някое мазило...

Единственото смущаващо е алуминиевата основа на гласовата намотка, но пък е с Ф65 другото, което ме озадачава е високата резонансна честота... - това дали означава лека мембрана? Твърдо окачване? Слаб матнит?

Дали ще е възможно резонанса му да се свали под 30 херца без да пострадат другите характеристики и особено чувствителността... И дали някой Обертон няма да е по-подходящ... 15ХВ... или дори 18 Обертон?
Toshko

Мнениеот DRGeorgiev » 12 Яну 2010, 18:39

Знам го :) Радослав ще го излекува.
Аватар
DRGeorgiev

Мнениеот apm » 12 Яну 2010, 23:18

DRGeorgiev , престани да отклоняваш вниманието с тези гардероби :twisted:
темата е за екрани и по възможност изпълнени с един хубав 12' широколентов на канал - иначе залитаме към правенето на грамадански филтри с огромни индуктивности и дърти кондензатори
apm

Мнениеот Bis » 13 Яну 2010, 00:25

DRGeorgiev написа:Знам го :) Радослав ще го излекува.

А такаа....кой ще купува нова риза на Радостин? :cool:
Аватар
Bis

Мнениеот DRGeorgiev » 13 Яну 2010, 10:03

apm написа:DRGeorgiev , престани да отклоняваш вниманието с тези гардероби :twisted:
темата е за екрани и по възможност изпълнени с един хубав 12' широколентов на канал - иначе залитаме към правенето на грамадански филтри с огромни индуктивности и дърти кондензатори

Показал съм някои неща в които има потенциал,а това с 12'на канал ще я видим,покажи,предложи някакъв екран,нещо интересно.
Аватар
DRGeorgiev

Мнениеот apm » 13 Яну 2010, 10:16

ами аз предложих :)
единствените съществени забележки които получих от Хараланов са да не се слага близо до стена(макар че дори и долепен до стената разстоянието стена/говорител ще е над 35см и върви към фуниевидно увеличение) и за строго определеното слушателско място. останалито касаеше материала за конструкцията.
сега очаквам и други предложения :neutral:
apm

Мнениеот Toshko » 13 Яну 2010, 14:38

АРМ, няма проблем с комбинирането на няколко говорителя, особено ако са едрогабаритни...

Нискочестотните обикновенно след 300-500-600 херца си качват съпротивлението доста стръмно... Тоест широколентовия отгоре просто трябва да е 8 ома при честота на която нискочестотния вече е 16 а ако може и повече... тогава с един прост кондензатор с правилна стойност ще имаме импеданс от минимум 5.3 ома в точката на срез, ако няма кондензатор при по-ниските честоти ще има много нисък импеданс... Евентуално може да се повиши импеданса на нискочестоттия във високи с една индуктивност с малка стойност, която да не пропуска честоти над точката на срез чак на високочестотния...

Плюс на този подход, е че използваме естествените свойства на електричеството да тече през най-ниското съпротивление с предимство, недостатък, е че трябва да се подбират говорители с подходящ импеданс...

:arrow: Ако средата е с по-ниско съпротивление (импеданс) от останалите говорители в честотнита си лента, филтрирането може да се сведе до минимум, просто защото сигнала така или иначе ще предпочита да тече през намотката именно на средата или широколентовия, същото важи и за високочестотния ако има такъв.
Toshko

Мнениеот apm » 13 Яну 2010, 15:09

широколентовите ми са 4 омови
apm

Мнениеот Toshko » 13 Яну 2010, 19:03

Ами малко е ниско, за да минеш само с кондензатор отдолу...

Тоест употребата на отделен нискочестотен изисква или отделен усилвател или сериозна индуктивност, въпреки че ако си със сериозен транзисторен усилвател 2-3 ома няма да са му проблем... но ти пък едва ли си с такъв...

Както и да е. Този екран дето си го замислил... вярно е че асиметричното разположение благоприятства по-равна АЧХ, обаче недей да си затваряш очите за интерференциите между двата говорителя.

Също така приеми факта, че това категорично не е ОБ акустично оформление. Ако много са те изкефили дизайна и идеята, то помисли върху варианта да го направиш на хорна, извивка има, остава само да се прегради отвътре по подходящ начин..., даже току що ти измислих готин вариант с абсолютно същият външен вид:

< - уста на хорната №1
> - говорителя е монтиран външно на екрана
< - уста на хорната №2

И пак при тези размери, ще е грехота да не се направи хорна, при положение, че сигурно може да се съберат 2 броя 6 метрови хорни в този обем... и при това положение е добре направо да се помисли за отделни нискочестотни + фул рейндж...
Toshko

Мнениеот apm » 13 Яну 2010, 21:37

екрана ме влече мен - хорната не ми е по душа , а и трудно се изчислява,прави и настройва
на първо време мисля да пробвам Г-образен екран с размери 110см х 100см х 2.5см , като говорителя ще е близо до малката чертичка и на височината на уште ~85см
apm

Предишна

Назад към Екзотични акустични оформления