Дата и час: 24 Юли 2019, 10:53
Font Size

Проект "Салют"

Озвучителни тела със затворен обем, с фазоинвертор, с пасивна мембрана и бандпас

Проект "Салют"

Мнениеот Радостин Атанасов » 05 Яну 2010, 01:36

Преди известно време правих едни ОТ за клиент, които бяха с руски говорители от известните Амфитон. Резулатът изненада някои хора, които ги чуха, срещат се все още такива руски "чудеса" на тяхната акустика, които имат доста грешки в проектирането и филтъра. Една от тях е например високочестотното звено на филтъра - там стойностите на елементите са така подбрани, че се получава пик на срязващата честота, която пък изобщо не е тези 5 kHz, която дават. Качественият фактор на филтъра е много нисък и това обуславя този пик. Филтъра, който съм направил е лишен от тази екстра, а не знам колко хора знаят как могат да свирят руските ВЧ, ако са направени както трябва. По рождение те си имат доста тънки изводи (просто проводника на бобината продължава като извод), които много често неправилно се прекарват не откъдето трябва, натоварват се повече и се късат, не изгарят от ток. Много фирми особено в близкото минало ползват този начин за опроводяване на изводите, понеже си има предимства - ниско тегло, добавено към масата на трептящата система, например. Средночестотният филтър отдолу е от първи ред, а отгоре от втори, на оригиналния филтър, което според мен е голяма грешка, на по-високи нива ясно се усещат Доплеровите изкривявания, поради недоброто филтриране. Ето малко снимки на филтъра и схемата му, както и на готовия продукт:

DSC00794.JPG
DSC00786.JPG
DSC00797.JPG

Нямам претенциите, че съм оптимизирал филтъра максимално, но с тази схема това ОТ звучи доста добре, като за редови клиент, по звук превъзхожда повечето такива от ценови клас до 1500 лв, ако не и повече. Информацията я давам, ако някой случайно иска да си подобри филтъра - мога да споделя как, кои елементи съм сменил, кои подобрил. Има доста собственици на Амфитони, които не знаят, че високочестоттните им просто са поставени в опасен режим на ръба на изгарянето с този пик.

На снимките тези драйвери естествено са минали през ръцете ми, баса е на 8 ома, като е пренавит с много по-качествени адхезиви, макар да е на оригинапната си медна основа, ако го направя на нетокопроводима, те няма да са за масови потребители. Средата също е модната, ВЧ дравера си е оригинален, като с подмяната на трептящата му система с копринен купол стават и чудеса! С тези мерки това ОТ вече може да се конкурира с всяко такова до 2500 лв.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Great Sound
0899 867 140 ; 0879 857 140
http://greatsound.snimka.bg/
Радостин Атанасов
Audiomaster

Re: Проект "Салют"

Мнениеот Rosen Stoikov » 05 Яну 2010, 23:47

Радо, с белия импрегнант ли си ги правил или тези са от бялата серия амфитони?
Не става само с ватове... трябват и децибели...
Rosen Stoikov

Мнениеот Радостин Атанасов » 06 Яну 2010, 01:56

Rosen Stoikov написа:Радо, с белия импрегнант ли си ги правил или тези са от бялата серия амфитони?

Вече не помня дали бяха от бялата серия, но са минати и с бял импрегнант със сигурност. Поне маха призвуците и звука става по-реален от оригиналните НЧ.
Great Sound
0899 867 140 ; 0879 857 140
http://greatsound.snimka.bg/
Радостин Атанасов
Audiomaster

Мнениеот Rosen Stoikov » 06 Яну 2010, 12:30

Абсолютно съм съгласен! :)
Не става само с ватове... трябват и децибели...
Rosen Stoikov

Мнениеот bashtati » 07 Яну 2010, 16:59

Наистина доста дружелюбно изглеждат. Направо можеш да се сприятелиш с тях :)
bashtati

Назад към Стандартни озвучителни тела